W Grecji, nieopodal Aten, na terenie opuszczonego lotniska, powstaje zielone, nowoczesne, inteligentne i największe w Europie miasto 15-minutowe. W Ellinikon zamieszka 25 tysięcy osób. Jego pierwsze osiedla mają zostać oddane do użytku w III kwartale 2026 r. Cała inwestycja ma kosztować 8 miliardów euro.
/Lambda Development /materiały prasowe
Idea miasta 15-minutowego jest przypisywana francusko-kolumbijskiemu urbaniście Carlosowi Moreno. W praktyce przekłada się to na nowoczesne miasto, którego mieszkańcy powinni mieć możliwość zaspokojenia wszelkich podstawowych potrzeb typu sklep, przychodnia, szkoła, czy odpoczynek w parku, w promieniu 15 minut od miejsca zamieszkania spacerem, rowerem lub komunikacją miejską.
Domy ale przede wszystkim zieleń
Budowa Ellinikon trwa od prawie trzech lat. Centralną część budowanego na wybrzeżu Morza Egejskiego ośrodka będzie zajmował park o powierzchni około dwóch milionów metrów kwadratowych. Wokół niego powstaną luksusowe dzielnice mieszkaniowe, punkty usługowe, hotele, biura, a także ośrodki kulturalne, rozrywkowe i wypoczynkowe. Zdecydowano, że najwyższe wieżowce będą miały 50 metrów wysokości, a w ich sąsiedztwie powstaną osiedla mieszkaniowe.
Reklama
W pierwszym etapie inwestycji budowane jest osiedle zwane „Małymi Atenami”. W jego skład wejdzie 1115 mieszkań i 115 sklepów. „Ich konstrukcja ma zostać zakończona w 2026 roku” – informuje portal thetotalbusiness.com. Zapowiada, że średnia cena powstających w mieście domów i mieszkań wyniesie około 7,5 tysiąca euro za metr kwadratowy – prawie 32 tys. zł. Podobnie jak całe miasto, „Małe Ateny” też mają być skąpane w zieleni.
Czujniki i nowe technologie
Ellinikon będzie też inteligentnym miastem wykorzystującym nowe technologie. Wszystkie budynki zostaną wyposażone w czujniki, które będą zarządzały infrastrukturą i sieciami miejskimi i pomogą w gromadzeniu danych. Dzięki nim będzie można natychmiast wykryć pożar, przeanalizować jakości powietrza czy intensywność ruchu na drogach. „Trwają prace nad aplikacjami, które ułatwią życie mieszkańcom” – informuje portal ypodomes.com.
/Lambda Development /materiały prasowe
Ambicją konstruktorów i pomysłodawców jest stworzenie globalnego modelu. Do budowy zostaną użyte wyłącznie ekologiczne surowce. Roczne zapotrzebowanie na prąd zostanie pokryte zieloną energią, odpady będą poddawane recyklingowi i stosowane będą wszelkie zasady gospodarki obiegu zamkniętego – zarówno podczas budowy jak i projektu, np. poprzez ponowne wykorzystanie części materiałów. Architekci zapowiedzieli, że przy budowie domów zostanie wykorzystany coraz popularniejszy na świecie nurt biofilii – projektowania przy wykorzystaniu roślinności.
Ludzie pójdą do miast
Greccy eksperci przypominają, że wzrasta liczba mieszkańców dużych miast. Szacuje się, że w 2050 r. w miastach będzie mieszkać około 70 proc. ludności świata, w porównaniu z 55 proc. w 2015 r. i 40 proc. w 1980 r. „W tym kontekście rozwój miast w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym staje się pilny. Zdecydowanym liderem w tym kierunku są miasta tworzone od podstaw” – argumentują eksperci.
Głównym inwestorem Ellinikon jest grecka firma deweloperska LAMDA Development. W projekcie uczestniczą greckie pracownie architektoniczne, między innymi 314 Architecture Studio i Bobotis+Bobotis Architects, a także globalni giganci branży jak Foster+Partners oraz Bjarke Ingels Group.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL