Dzień bez Samochodu 2023: Gdzie za darmo skorzystasz z komunikacji miejskiej?

W piątek, 22 września przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. Lokalne władze zachęcają do korzystania z komunikacji publicznej. Przekonać ma do tego między innymi oferta darmowych przejazdów autobusami, tramwajami czy pociągami. W których miastach komunikacja miejska jest dziś darmowa?
Dzień bez Samochodu 2023: Gdzie za darmo skorzystasz z komunikacji miejskiej? - INFBusiness

W piątek 22 września, od godz. 00:00 do godz. 23:59 – wsiadając do warszawskiego autobusu, tramwaju, metra lub pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej – nie trzeba kasować biletu.

Foto: AdobeStock

W piątek, w finałowym dniu Europejskiego Tygodnia Mobilności, polskie miasta zachęcają, aby pozostawić samochód w garażu lub na parkingu, a zamiast tego podróżować za darmo środkami komunikacji zbiorowej. Niektóre samorządy w Dniu bez Samochodu oferują taką możliwość wyłącznie kierowcom, a inne – wszystkim mieszkańcom i gościom.

Czym jest Dzień Bez Samochodu?

Obchodzony 22 września Dzień bez Samochodu jest częścią Europejskiego Tygodnia Mobilności. Podczas trwającej w dniach 16-22 września międzynarodowej kampanii lokalne władze promują ekologiczne rozwiązania w środkach transportu publicznego i zachęcają mieszkańców do korzystania ze sposobów przemieszczania się, które są najmniej szkodliwe dla środowiska. Kulminacją przedsięwzięcia jest właśnie Dzień bez Samochodu. W wielu polskich miastach transport zbiorowy jest tego dnia darmowy dla wszystkich albo części mieszkańców.

Dzień Bez Samochodu 2023: W których miastach za darmo skorzystasz z komunikacji miejskiej?

Z darmowych przejazdów komunikacją miejską w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności i Dnia bez Samochodu mogą skorzystać mieszkańcy: Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Głogowa, Jeleniej Góry, Konina, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Nysy, Opola, Poznania, Stalowej Woli, Szczecina, Szczecinka, Torunia, Trójmiasta i Tych.

W piątek 22 września, od godz. 00:00 do godz. 23:59 – wsiadając do warszawskiego autobusu, tramwaju, metra lub pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej – nie trzeba kasować biletu. Kasowniki są wyłączone, automaty biletowe w pojazdach nie sprzedają biletów papierowych (kupowanie biletów długookresowych kodowanych na kartach miejskich jest możliwe), otwarte są bramki metra.

Tych, którzy jednak wsiądą samochodu, zachęca się po drodze do przesiadki do transportu publicznego. Tego dnia ze wszystkich stołeczny parkingów „Parkuj i jedź” można korzystać bezpłatnie. Specjalną ofertę przygotowały także Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. Bezpłatna podróż jest możliwa we wszystkich pociągach oraz autobusach komunikacji zastępczej KM oraz w autobusach KM na odcinku Modlin – Lotnisko Modlin. Bilet nie jest potrzebny również w pociągach i autobusach zastępczych Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Gdzie komunikacja miejska jest darmowa? Nie tylko Warszawa

Kasowniki w autobusach, tramwajach, czy kolei miejskiej wyłączone zostały także w piątek między innymi w Szczecinie, Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim.

W Gorzowie Wielkopolskim zachęca się do kierowców do noszenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu w czasie przejazdów komunikacją miejską. „Dla 100 posiadaczy samochodów będzie bowiem voucher na darmowe przejazdy komunikacją miejską przez tydzień” – poinformował na swojej stronie urząd miasta. 

W Szczecinie do bezpłatnego przejazdu pociągami regionalnymi dla dwóch osób będzie uprawniał dowód rejestracyjny samochodu. Akcją objęte są wszystkie pociągi regionalne na Pomorzu Zachodnim, ale też w województwach sąsiadujących, tj. w woj. lubuskim, pomorskim i wielkopolskim.

W komunikacji miejskiej w Gdańsku do bezpłatnych przejazdów wszystkimi liniami uprawnieni są posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca. Podczas przejazdu należy mieć ze sobą również dokument tożsamości ze zdjęciem.

W Gdyni i Wejherowie do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską uprawnieni są właściciele samochodów osobowych, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego. Ten sam wymóg obowiązuje też w pociągach PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz Polregio. Zasady te działają także w komunikacji miejskiej w Częstochowie.

Część ośrodków miejskich wprowadziła także darmową komunikację jedynie dla właścicieli samochodów. By nie musieć kasować biletu trzeba wylegitymować się dowodem rejestracyjnym pojazdu. W Rzeszowie ulga obejmuje również współwłaścicieli samochodów, a w Łodzi – także współpasażerów.

W Poznaniu zaś każdy dowód rejestracyjny upoważnia do darmowego przejazdu jedną osobę. Kierowcy aut mogą też za darmo dojechać lokalnymi pociągami do granic woj. wielkopolskiego. 

Z darmowej komunikacji w Dniu bez Samochodu zrezygnował Olsztyn.

Dzień bez Samochodu jest międzynarodową kampanią, której celem jest promocja proekologicznych rozwiązań i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w miastach. To cykliczne przedsięwzięcie Komisji Europejskiej poświęcone zrównoważonej mobilności miejskiej. Promuje ono zmianę zachowań komunikacyjnych – z naciskiem na wybór transportu zbiorowego oraz innych inteligentnych i przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *