Ceny transakcyjne mieszkań – IV kw. 2023 r. [Raport]

O ile w poprzednich dwóch kwartałach pisaliśmy, że wzrost cen mieszkań przybrał na sile, o tyle po IV kw. 2023 r. trzeba stwierdzić, że podwyżki wystrzeliły – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium. Drożały zwłaszcza najpopularniejsze metraże, ale gwałtowne podwyżki nie oszczędziły także szukających lokali większych niż 60-metrowe.

Ceny mieszkań wrzuciły piąty bieg. Najmniejsze metraże w trybie „turbo”

fot. cristiano barni / / Shutterstock

Jak co kwartał razem z firmą Cenatorium i „Pulsem Biznesu” redakcja Bankier.pl prezentuje ceny transakcyjne nieruchomości (czyli te, za które mieszkania faktycznie są sprzedawane) w wybranych dużych miastach Polski. Analizujemy rynki lokalne w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie.

Ceny transakcyjne mieszkań w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku

Z równie silnymi lub przynajmniej zbliżonymi wzrostami średnich cen transakcyjnych mieszkań mieliśmy do czynienia po raz ostatni równo cztery lata temu, w IV kw. 2019 r. u progu pandemii COVID-19. Tym razem do wystrzału stawek przyczynił się rozgrzany do czerwoności w IV kw. 2023 r. popyt na mieszkania spowodowany dopłatami w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”.

Podobnie jak trzy i sześć miesięcy wcześniej, najmocniej rosły przeciętne kwoty płacone za najmniejsze mieszkania – o powierzchni poniżej 35 mkw.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w wybranych miastach (0-35 mkw.)
Infogram

W Warszawie za sprawą wzrostu o 8,1 proc. w ujęciu kwartalnym po raz pierwszy średnia cena transakcyjna przekroczyła 15 tys. zł/mkw. Jeszcze trzy miesiące wcześniej znajdowała się ona poniżej 14 tys. zł/mkw., a rok wcześniej poniżej 12,5 tys. zł/mkw.

Podwyżki nawet o 10 proc. k/k

Próg 13 tys. zł/mkw. przekroczony został z kolei w Krakowie, do blisko 12 tys. zł/mkw. dobiła średnia cena transakcyjna we Wrocławiu, a równe 12,5 tys. zł/mkw. odnotowano w Gdańsku. W tych trzech miastach, nieustannie goniących najdroższą Warszawę, stawki rosły najwolniej. W IV kw. 2023 r. najwolniej oznaczało jednak podwyżki powyżej 6 proc. k/k.

Po raz pierwszy średnio powyżej 10 tys. zł/mkw. płacono za kawalerki w Poznaniu. Podobnie jak trzy miesiące wcześniej z najmocniejszym wzrostem w ujęciu kwartalnym (tym razem wynoszącym +10 proc. k/k) mieliśmy do czynienia w Lublinie. Za sprawą podwyżki w ostatnich trzech miesiącach 2023 r. w Lublinie odnotowano także najmocniejszy wzrost w ujęciu rocznym – o 21,2 proc.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w wybranych miastach (35-60 mkw.)
Infogram

Zdecydowanie wystrzeliły także średnie ceny transakcyjne notowane w przypadku większych mieszkań o powierzchni od 35 do 60 mkw. W ujęciu kwartalnym wahały się od ok. 6 proc. we Wrocławiu do blisko 10 proc. w Łodzi. W przeliczeniu na metr kwadratowy za lokale o tym metrażu płacono średnio od 1 tys. do ponad 1,5 zł więcej niż jeszcze przed rokiem.

Ze zdecydowanym podnoszeniem stawek wpisywanych w aktach notarialnych musieli radzić sobie także szukający większych mieszkań (60-80 mkw.). Wzrosty rzędu 4-5,6 proc. k/k były najmocniejszymi zanotowanymi przez Cenatorium od IV kw. 2021 r.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w wybranych miastach (60-80 mkw.)
Infogram

W Warszawie za mieszkania o tym metrażu płacono już średnio ponad 11 tys. zł/mkw. – o ponad 1 tys. zł/mkw. więcej niż rok wcześniej. Przeciętnie o niemal 1 tys. zł/mkw. więcej trzeba było płacić w stolicy za największe lokale, których powierzchnia przekraczała 80 mkw.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w wybranych miastach (powyżej 80 mkw.)
Infogram

Szukającym tego typu lokali na pocieszenie pozostawał fakt, że stolica była jedynym z analizowanych miast, w którym średnie ceny transakcyjne największych mieszkań (60-80 mkw. i powyżej 80 mkw.) rosły w ujęciu rocznym w jednocyfrowym tempie.

Podwyżki cen mieszkań nie odpuszczą

W opinii części ekspertów to nie koniec podwyżek. Bo choć „Bezpieczny kredyt 2 proc.” przeszedł już do historii, to na horyzoncie jawi się nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych – „Mieszkanie na start”, który ma stać za dalszym ożywieniem na rynku hipotek i przełożyć się na wzrost stawek notowanych w Warszawie w pobliże 20 tys. zł/mkw.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *