Domański o ograniczeniu podatku Belki. To nie jedyna „preferencja dla podatników”

O planach dotyczących rynku kapitałowego, obniżeniu podatku Belki, dywidendzie z PKO BP, REIT-ach i uldze w CIT dla spółek giełdowych – mówi w poniedziałek na łamach "Pulsu Biznesu" Andrzej Domański, minister finansów.

Domański o ograniczeniu podatku Belki. To nie jedyna "preferencja dla podatników"

/ Ministerstwo Finansów Darmowy program do rozliczania
PIT 2023/2024Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line

"Pracujemy nad podatkiem od zysków kapitałowych i dotrzymamy zobowiązania o jego ograniczeniu. To, że sprawa nie stanęła na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów w ostatnią środę wynikało z tego, że spotkanie po prostu się nie odbyło ze względu na wzmożenie prac w różnych ministerstwach. Ale mamy już gotowe założenia zmian w tym podatku, które wkrótce będą przedmiotem obrad KERM, to kwestia najbliższych dni" – powiedział "PB" Andrzej Domański.

Przeczytaj także

Cały wywiad w "Pulsie Biznesu"

Minister wyjaśnił też, na co mogą liczyć inwestujący na giełdzie lub poprzez fundusze inwestycyjne. 

"W odniesieniu do dochodów z innych instrumentów finansowych – jak akcje, obligacje czy jednostki uczestnictwa w funduszach – w danym roku będzie obowiązywać de facto kwota wolna, wyliczana również jako iloczyn 100 tys. zł i stopy depozytowej lub jej mnożnika. W tym przypadku nie będziemy wymagać utrzymywania inwestycji przez określony czas. Chciałbym, aby mnożnik był możliwie wysoki, ale w tym zakresie muszę uwzględnić ograniczenia budżetowe. Chcę podkreślić, że podatnicy uzyskujący przychody będą mogli skorzystać jednocześnie z obu preferencji, to znaczy, że będzie odrębny limit dla oszczędności w formie lokat, a odrębny dla inwestycji, czyli dla dochodów z kapitałów rozliczanych w rocznym zeznaniu PIT-38, np. z giełdy" – powiedział "PB" Domański.

Minister, zapytany również o to, czy są planowane zmiany w funkcjonowaniu PPK i OFE, wyjaśnił: "nie są prowadzone takie prace i nie mamy planów ich prowadzenia. PPK uważam za program efektywny kosztowo i korzystny dla uczestników" – dodał. 

ReklamaChcesz rozliczyć PIT za 2023 rok?Uruchom on-line

dki/ mhr/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *