Spar wycofuje się z Polski. Wszystkie sklepy na sprzedaż

Spar, duża sieć sklepów z Republiki Południowej Afryki, podjęła decyzję o wycofaniu się z Polski. Znalazła już kupca, który przejmie sklepy. I choć jego nazwa nie pada w oficjalnym komunikacie, właściciel marki oraz inwestorzy świętują sukces. Jak zaznaczono, udała się sprzedaż „podupadającej polskiej jednostki”. Zdjęcie

Spar wycofuje się z Polski. Ponad 200 sklepów zmieni właściciela. /tupungato  /123RF/PICSEL

Spar wycofuje się z Polski. Ponad 200 sklepów zmieni właściciela. /tupungato /123RF/PICSEL Reklama

  • Spar Group wycofuje się z Polski. Chęć sprzedaży sklepów ogłoszono już w 2023 roku, teraz udało się znaleźć kupca.
  • Spółka nie ujawnia, o kogo chodzi, ani z jakiego kraju jest inwestor. Wiadomo natomiast, że sklep zachowają szyld Spar.
  • Właściciela zmieni około 180 placówek. Wyjście z Polski ma zostać sfinalizowane do końca tego roku finansowego.

Spar wycofuje się z Polski. Sieć sklepów należąca do południowoafrykańskiej spółki Spar Group sprzeda wszystkie sklepy, które posiada w naszym kraju. O tym, że marka poszukuje kupca chętnego przejąć jej placówki, wiadomo było od września 2023 roku. W środę 12 czerwca oficjalnie ogłoszono, że chętny na przejęcie się znalazł.

Reklama

Spar sprzedaje markety w Polsce. Kilka lat temu spółka przejęła markety Piotr i Paweł

Gdy we wrześniu 2023 roku Spar ogłaszał gotowość do sprzedaży biznesu w Polsce, posiadał 212 sklepów, dwa centra logistyczne oraz firmę produkującą dania gotowe. Dziewięć miesięcy później udało się znaleźć kupca, którego nazwy nie wymieniono jednak w oficjalnym komunikacie. Nie wiadomo nawet, z jakiego ten jest kraju.

W ten sposób skończy się historia Spar Group w Polsce. Nie była ona długa, ponieważ na polskim rynku marka pojawiła się w 2018 roku, kiedy to przejęła zadłużoną sieć supermarketów Piotr i Paweł. 66 lokalizacji zakupionych za symboliczne 1 euro zmieniło nazwę na Spar, Eurospar i Spar Express. Na koniec roku finansowego 2023 działało 208 sklepów, o 28 więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Spar Group wychodzi z Polski, ale marka zostanie. Nowy inwestor ma zostawić szyld

Obecnie pod szyldem Spar działa około 180 sklepów – podaje Portal Spożywczy. Z komunikatu wydanego przez Spar Group wynika, że placówki po sprzedaży będą prowadzone pod tym samym szyldem.

„Grupa osiągnęła znaczący kamień milowy w podpisaniu kluczowych warunków ze stroną trzecią w odniesieniu do planowanego zbycia. Zainteresowana strona wyraziła swoje zobowiązanie do dalszego prowadzenia marki Spar w Polsce” – przekazała Spar Group.

Sprzedaż sklepów spotkała się z euforyczną reakcją inwestorów. Wedle prognoz bowiem wycofanie się z nietrafionej inwestycji w Polsce przynieść ma 27 mld dolarów zysków rocznie. „Spar Group zanotował największy wzrost notowań akcji od prawie dziewięciu miesięcy” – donosi Bloomberg i zwraca uwagę, że podmiot skupia się na rozwoju interesu w ojczyźnie. Działalność Spar Group w RPA odpowiada za 60 proc. jej przychodów.

Proces wychodzenia z Polski Spar chce sfinalizować do końca roku

Możliwe, że Spar Group nie ujawnia szczegółów na temat kupca, ponieważ wciąż trwają jeszcze negocjacje dotyczące przejęcia biznesu w Polsce, który był najmniejszym z rynków dla spółki z RPA. – Nasz pierwotny cel wyjścia z Polski do końca tego roku finansowego zostanie osiągnięty – podkreślił prezes Spar Group. W swoich wynikach finansowych Spar nie wskazuje już polskiego biznesu, który od 1 grudnia 2023 roku ma status „zaniechanego i do zbycia”.

Przemysław Terlecki

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 84: Może czas zmienić konstytucję? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *