Od piątku, 14 czerwca, dotacje w programie „Czyste Powietrze” dostępne będą tylko na pompy ciepła wymienione w tzw. zielonej liście urządzeń i materiałów. Konieczny będzie także audyt energetyczny.
/GERARD/REPORTER /Reporter
Lista zielonych urządzeń i materiałów obowiązuje od 14 czerwca w programie „Czyste Powietrze”. Ma to zapobiec zalewaniu krajowego rynku produktami z Azji, w tym przede wszystkim z Chin. Ich jakość często pozostawia wiele do życzenia.
Dofinansowania na wybrane pompy ciepła
Pod koniec lutego br. zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął uchwałę w sprawie zmian w programie „Czyste Powietrze”. Zdecydowano wówczas m.in. o tym, że dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów. Lista prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska.
Reklama
Zmiany weszły w życie 22 kwietnia, jednak w przypadku pomp ciepła obowiązywał okres przejściowy na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji i badań. Ten skończył się 13 czerwca. NFOŚiGW tłumaczy, że od 14 czerwca pompy ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze” będą kosztem kwalifikowanym tylko, jeśli ich parametry techniczne zostaną potwierdzone wpisem na listę ZUM.
Polskę zalewają chińskie pompy ciepła
Decyzja Funduszu tłumaczona była przede wszystkim opiniami ekspertów i branży, którzy wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań i nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Zwracano uwagę, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem urządzeń wysokiej jakości np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań.
Fundusz wskazywał także, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.
Lista ZUM może się wydłużyć
NFOŚiGW przypomina, że firmy, które nie posiadają jeszcze akredytowanych badań dla pomp ciepła, mogą od 14 czerwca zgłaszać wniosek o czasowy wpis na listę ZUM na podstawie europejskiego znaku jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. To umożliwi im obecność na liście przez okres nie dłuższy niż do końca grudnia 2024 r.
Od 2025 roku na liście ZUM pozostaną wyłącznie pompy ciepła z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA.
Oprócz pomp ciepła obowiązek wyboru z listy ZUM dotyczy również kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet o podwyższonym standardzie. „W tym przypadku jednak firmy nie muszą przechodzić żadnych nowych procedur, ponieważ dla tego typu urządzeń nie są wymagane żadne nowe dokumenty”, wyjaśnia NFOŚiGW.
Audyt pomoże wybrać źródło ciepła
Nowością w „Czystym Powietrzu” będzie także wymóg, który zakłada, że inwestycja w pompę ciepła wiąże się obowiązkiem przeprowadzenia audytu energetycznego.
„Osoby decydujące się na instalację pompy ciepła muszą od 14 czerwca tego roku wykonać najpierw audyt energetyczny, który wykaże, jakie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku”, tłumaczy Dorota Zawadzka-Stępniak, szefowa NFOŚiGW.
Chodzi o to, aby rozwiązania techniczne były dostosowywane do właściwego zapotrzebowania na energię w budynku. Dofinansowanie do wykonania audytu energetycznego z NFOŚiGW wynosi do 1,2 tys. zł i pokrywa do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL