Choć po pogodzie zdecydowanie tego nie widać – przede wszystkim przez dość wysokie jak na wrzesień temperatury – to już niebawem rozpocznie się jesień. W tym roku zarówno jesień kalendarzowa, jak i astronomiczna, rozpoczną się tego samego dnia. Kiedy to nastąpi i jakiej pogody możemy się spodziewać? IMGW przedstawił prognozy na najbliższe pięć tygodni.
Jesień astronomiczna trwa od momentu równonocy jesiennej, która następuje, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ziemia przekracza wówczas punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są jednocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Półkula północna od tego momentu słabiej oświetlana jest niż południowa, aż do równonocy wiosennej.
Kiedy rozpocznie się astronomiczna i kalendarzowa jesień?
W tym roku zarówno jesień kalendarzowa, jak i astronomiczna, rozpoczną się tego samego dnia.
Początek astronomicznej jesieni przypada w tym roku na 23 września. Moment równonocy jesiennej nastąpi dokładnie o godzinie 8.49. Jesień astronomiczna potrwa do przesilenia zimowego, a więc do 21 lub 22 grudnia.
I choć kalendarzowa jesień rozpocznie się już w najbliższą sobotę, temperatury wcale na to nie wskazują – są zdecydowanie wyższe niż zazwyczaj we wrześniu. Jakiej pogody spodziewać się możemy tej jesieni?
Pogoda na początku jesieni. IMGW o tym, jakich temperatur możemy się spodziewać
Jakiej pogody spodziewać się możemy na początku tej jesieni? Choć kolejne dni mogą być nieco chłodniejsze, to eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie prognozują bardzo gwałtownej zmiany pogodowego trendu.
Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawili prognozy na najbliższe pięć tygodni. Ich zadaniem już 25 września temperatura może spaść z nawet 28 st. C. do 13 st. C..
W kolejnym tygodniu – 02.10. – 08.10. – temperatura będzie oscylowała zaś wokół 13 stopni w centrum kraju, 12 na północy i do 10 stopni na południu. Wystąpić ma także „większe prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków”.
Z prognoz wynika, że kolejne tygodnie mają być już coraz chłodniejsze – w połowie października temperatura ma spaść do 7 st. C. na południu kraju i do 8 st. C. na północnym-wschodzie. Najzimniejszy ma być ostatni tydzień miesiąca. W centrum kraju, w ciągu dnia temperatura może osiągnąć 8 st. C., na północy 6 st. C., a na południu spadnie nawet do 5 st. C.
IMGW: Wrzesień 2023 może być najcieplejszy w historii
Zmiana pogody może okazać się dla niektórych dość drastyczna przede wszystkim dlatego, że ochłodzenie przyjdzie po najcieplejszym w historii wrześniu.
W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) poinformował bowiem za pośrednictwem mediów społecznościowych, że wrzesień tego roku prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. „Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023″ – czytamy.
Wyjątkowo wysokie, jak na drugą połowę września temperatury, meteorolodzy nazywają „anomalią dodatnią”. Chcąc sprawdzić, na ile zmiany temperaturowe są poważne, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej porównał temperatury do średniej z ostatnich lat.
Jak czytamy, ”z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia”.
Meteorolodzy szacują, że najniższe anomalie występują głównie na południowym wschodzie kraju – z wartością +2,6 st. Cel. w Nowym Sączu. W pozostałej części Polski anomalie mają powoli zbliżać się do 4 st. Cel.