Rewolucja w sklepach jednak nie od 1 stycznia? „To ostatni moment”

Rewolucja w sposobie dokonywania zakupów przez Polaków zostanie przełożona? Choć system kaucyjny miał obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r., to szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) niedawno poinformowała o tym, że obowiązek zbiórki w systemie kaucyjnym może zostać przełożony. Już w przyszłym tygodniu rząd może się zająć projektem przepisów, które przesuną wprowadzenie kontrowersyjnego systemu. Paulina Hennig-Kloska mówi, że „to ostatni moment”. Zdjęcie

Ministra Paulina Hennig-Kloska liczy na to, że już we wtorek rząd zajmie się projektem ws. przesunięcia systemu kaucyjnego /Tomasz Jastrzebowski/REPORTER /East News

Ministra Paulina Hennig-Kloska liczy na to, że już we wtorek rząd zajmie się projektem ws. przesunięcia systemu kaucyjnego /Tomasz Jastrzebowski/REPORTER /East News Reklama

Obowiązek zbiórki w systemie kaucyjnym miał obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Zdecydowanie sprzeciwiały się temu organizacje z branży napojowej i sektora handlu detalicznego, które apelowały o przesunięcie tego obowiązku na 1 stycznia 2026 r. Przypomnijmy, że nowy system ma zachęcać Polaków do zwracania szklanych i plastikowych butelek oraz puszek. 

Wejście w życie systemu kaucyjnego zostanie przesunięte?

Nowelizacja systemu kaucyjnego została rozesłana do ministerstw; jeśli nie wpłyną żadne uwagi, to liczę, że ten projekt zostanie rozpatrzony na następnym rządzie, którego posiedzenie jest zaplanowane na następny wtorek” – powiedziała w czwartek PAP minister klimatu i środowiska. „To ostatni moment, by parlament zdążył je przyjąć przed końcem roku” – dodała. 

Reklama

Na początku tego tygodnia na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) poinformowano o tym, że resort klimatu skierował do konsultacji autopoprawkę przesuwającą o sześć miesięcy wejście w życie pełnego systemu kaucyjnego

Resort wskazał, że uruchomienie systemu kaucyjnego wymaga wysiłku organizacyjnego i finansowego ze strony podmiotów uczestniczących w systemie kaucyjnym wprowadzających napoje w opakowaniach, podmiotów reprezentujących oraz jednostek handlu detalicznego i hurtowego. Ponadto, 2025 r. będzie okresem uruchamiania systemów kaucyjnych. 

Rewolucja jednak od 1 lipca? O zmianę przepisów wielokrotnie apelowały organizacje branżowe

„Dlatego też wychodząc naprzeciw postulatom jednostek handlowych związanym z potrzebą dostosowania pomieszczeń i zmiany procedur w zakresie zbierania opakowań w sklepach, w ramach autopoprawki przyjęto, że w 2025 r. przy obliczaniu poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych w systemie kaucyjnym będzie się uwzględniać masę opakowań, w których wprowadzono do obrotu napoje w okresie od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 2025 r., oraz masę zebranych opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach systemu kaucyjnego w 2025 r. (art. 9)” – poinformowano. 

„Projektowany przepis przejściowy w zw. z art. 21a ustawy opakowaniowej oznacza, że od 1 lipca 2025 r. minimalne poziomy selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych będzie można osiągnąć wyłącznie w ramach systemu kaucyjnego” – dodano. 

MKiŚ przekazało, że w konsekwencji tych zmian podmioty reprezentujące, które otrzymały zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego od 1 stycznia 2025 r. będą mogły wystąpić z wnioskiem o zmianę terminu uruchomienia systemu kaucyjnego. 

Jak miałby działać system kaucyjny w Polsce?

Zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce miałby zacząć działać od początku 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne. 

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Kupujemy coraz mniej ubrań i butów. Ekonomiści są zaskoczeni Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *