Wojciech Wrochna został powołany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej oraz na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu. Resort wskazał, że Wrochna jest prawnikiem i ekspertem z zakresu energetyki.
/
Nowym pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz wiceministrem w resorcie przemysłu zostanie Wojciech Wrochna – ogłosiło Ministerstwo Przemysłu.
Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
„Premier Donald Tusk powołał na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciecha Wrochnę. Akt nominacji wręczył 12 listopada br. szef KPRM, minister Jan Grabiec” – czytamy w poście opublikowanym przez resort we wtorek na platformie X.
„Jednocześnie premier powołał Wojciecha Wrochnę na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu. Nominację zastępcy wręczyła minister przemysłu Marzena Czarnecka. W uroczystości uczestniczył także minister finansów Andrzej Domański. Wojciech Wrochna jest prawnikiem i ekspertem z zakresu energetyki” – dodano.
Reklama Rozwiń
Kim jest Wojciech Wrochna?
W marcu 2024 r. Wojciech Wrochna został powołany przez Orlen na wiceprezesa zarządu Orlen Synthos Green Energy (OSGE). OSGE to spółka powołana przez Orlen i Synthos Green Energy.
„Nowy wiceminister przemysłu specjalizuje się m.in. w prawie energetycznym oraz europejskim prawie gospodarczym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień konkurencji i regulacji, w tym pomocy publicznej i kwestii regulacyjnych, a także inwestycji i transakcji pomiędzy podmiotami działającymi na rynkach regulowanych” – czytamy na stronie resortu.
Od niemal 15 lat Wojciech Wrochna doradza w projektach inwestycyjnych w zakresie wytwarzania energii w tym OZE i energetyki jądrowej oraz wykorzystania wodoru w energetyce i transporcie. „Zajmuje się obsługą prawną strategicznych projektów energetycznych w Polsce, w tym projektów gazowych, sieciowych i innych projektów infrastruktury krytycznej, budowy instalacji przemysłowych i fabryk typu 'greenfield'” – wyjaśnia resort.
Nowy wiceminister przemysłu był zaangażowany w większość kluczowych polskich projektów energetycznych takich jak: elektrownia jądrowa, terminal LNG, Baltic Pipe, Harmony Link, postępowanie sądowe przeciwko Opal/Gazprom, wprowadzenie rynku mocy.
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej nadzoruje operatorów przesyłowych: PSE, Gaz-System oraz PERN i wykonuje uprawnienia z akcji należących do Skarbu Państwa. Operatorzy należą w 100 proc. do Skarbu Państwa. Podlega mu również spółka Polskie Elektrownie Jądrowe – inwestor i przyszły operator pierwszej elektrowni jądrowej.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News