S&P, jedna z trzech największych agencji ratingowych, zdecydowała się utrzymać rating Polski na poziomie „A-”, ze stabilną perspektywą. Agencja nie opublikowała nowego raportu analitycznego.
/ AFP
Agencja S&P wskazuje, że jeśli nastąpi półroczny przegląd bez nowego raportu, czynniki z poprzedniego raportu mające wpływ na rating Polski nadal będą miały zastosowanie.
Warto zauważyć, że w listopadzie 2024 r. S&P wyraźnie potwierdziło rating Polski (znany jako akcja ratingowa) na poziomie „A-” ze stabilną perspektywą. Wówczas S&P zauważyło, że stabilna perspektywa odzwierciedla równowagę między pozytywnymi perspektywami wzrostu gospodarczego Polski w średnim okresie a natychmiastowymi ryzykami wynikającymi ze wzrostu deficytów fiskalnych i szybko rosnącego zadłużenia, a także rosnącymi ryzykami zewnętrznymi dla gospodarki.
Reklama
W listopadzie ubiegłego roku agencja wspomniała, że rating kredytowy Polski może zostać podwyższony, jeśli konsekwentne usprawnienia instytucjonalne i zarządcze ułatwią napływ środków unijnych i zagranicznych inwestycji bezpośrednich netto, wzmacniając oczekiwania dotyczące średnioterminowego wzrostu PKB.
Z drugiej strony, obniżenie ratingu może nastąpić, jeśli dług Polski przekroczy prognozy S&P, co wskazuje na bardziej trwały spadek zarządzania polityką fiskalną. Obniżenie ratingu może również nastąpić, jeśli średnioterminowe perspektywy wzrostu PKB Polski znacznie się pogorszą, potencjalnie powiązane z wstrząsami zewnętrznymi, w tym nieoczekiwanymi reperkusjami konfliktu Rosji z Ukrainą i późniejszym spadkiem zaufania.
S&P jest jedną z „wielkiej trójki” agencji ratingowych, obok Fitch i Moody’s .
W marcu agencja Fitch utrzymała rating Polski na niezmienionym poziomie
Przypomnijmy: 14 marca 2025 r. Fitch ogłosił decyzję o utrzymaniu ratingu Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla zobowiązań długoterminowych i krótkoterminowych w walucie obcej oraz A-/F1 odpowiednio dla zobowiązań długoterminowych i krótkoterminowych w walucie krajowej. Perspektywa pozostaje stabilna.
Analitycy Fitch zauważyli, że obecny rating Polski jest wspierany przez dużą, zdywersyfikowaną i odporną gospodarkę, „historię ostrożnej polityki makroekonomicznej wynikającej z członkostwa w UE” oraz bardziej solidną i stabilną bazę dochodów budżetowych w porównaniu z innymi krajami. Jednak rosnący deficyt budżetowy jest identyfikowany jako czynnik ryzyka.
Moody’s utrzymuje rating kredytowy Polski na poziomie „A2”
Tymczasem Moody's przeprowadził rutynowy przegląd ratingu Polski w piątek 21 marca, ale zdecydował się nie wprowadzać żadnych zmian w ratingu. Rating kredytowy Polski pozostaje na poziomie „A2” ze stabilną perspektywą.
Agencja podkreśliła silny wzrost polskiej gospodarki i poprawę relacji z Unią Europejską. Moody's prognozuje wzrost PKB o 4 procent w 2025 r.
***
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News