Ponad połowa zapotrzebowania na prąd we wtorek pochodziła z OZE. Tymczasem Polskie Sieci Elektroenergetyczne ze względu na nadpodaż generacji w Krajowym Systemie Energetycznym (KSE), wprowadziły nierynkową redukcję fotowoltaicznych źródeł energii. Jest to trzecia redukcja w tym miesiącu.
OZE wyprodukowały ponad procent zapotrzebowania na prąd w ciągu dnia (Pexels)
„Ze względu na nadpodaż generacji w KSE oraz konieczność przywrócenia zdolności regulacyjnych KSE, PSE wprowadzają nierynkową redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych w dniu 26.03.2024 w wysokości: 1201 MW w godz. 11:00-12:00, 1877 MW w godz. 12:00-13:00, 1711 MW w godz. 13:00-14:00” – czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: GALA LIDERÓW JAKOŚCI OTOMOTO – Dawid Nowiczenko, zwycięzca kategorii CZĘŚCI
To oznacza, że ograniczono pracę instalacji fotowoltaicznych. Dzieje się tak wówczas gdy produkcja energii w Polsce przekracza bieżące zapotrzebowanie.
PSE redukuje nierynkową redukcję generacji fotowoltaiki
Jak podała „Rzeczpospolita”, która powołała się na dane PSE, 26 marca ponad połowa, a dokładnie 52,5 proc., zapotrzebowania na prąd we wtorek pochodziła z OZE. To właśnie z tego powodu PSE zdecydowały się na redukcję. W innym wypadku mogłoby dojść do awarii, a także niekontrolowanych wyłączeń energii.
Zobacz także:
"Miotła" kadrowa dotarła do PSE. Jest nowy prezes. Pomagał tworzyć program KO
Polskie Sieci Elektroenergetyczne to strategiczna spółka w 100 proc. należąca do Skarbu Państwa. PSE są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce.
Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości prawie 16 tysięcy kilometrów, oraz 110 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.