Japonia otwiera Obserwatorium Atacama, które bije rekord najwyższego położenia

26 lat planowania i budowy zaowocowało oficjalnym otwarciem Obserwatorium Atacama Uniwersytetu Tokijskiego (TAO). Położony na górze Chajnantor aparat zyskał tytuł najwyżej położonego teleskopu naziemnego na świecie.

Japonia finalizuje 26-letnią inwestycję w Chile. Całkowity koszt to ok. 1,4 mld dol.

/ Uniwersytet Tokijski

TAO usytuowano na wysokości 5638 metrów nad poziomem morza, w pustynnym rejonie Atacama, gdzie ze względu na optymalne warunki atmosferyczne znajduje się już wiele innych obserwatoriów. Urządzenie na drugim miejscu stawki znajduje się w Boliwii, w Obserwatorium Chacaltaya na wysokości 5239 m n.p.m. 

Inwestycję rozpoczęto w 1998 roku, a już od 2009 testowano zminiaturyzowaną wersję ostatecznego teleskopu (miniTAO o średnicy 1 metra), konstruowanie ostatecznego zwierciadła teleskopu o średnicy 6,5 metra rozpoczęło się w 2012. Całkowity koszt budowy obiektu wraz z teleskopem wyniósł ok. 1,4 miliarda dolarów.

TAO będzie działał w spektrum podczerwonym, a jego obraz powinien być wyjątkowo czysty w związku z wyjątkowo suchym pustynnym powietrzem na dużej wysokości. Będzie on zdolny przyswoić niemal cały zakres długości fal bliskich podczerwieni, co nie jest możliwe dla żadnego z mniejszych czy położonych niżej teleskopów. Dzięki dużo większej aparaturze jego zdjęcia będą też mogły pod wieloma względami przebić obrazy z kosmicznych odpowiedników.

Ze względu na duże wysokości pracownicy będą musieli regularnie przechodzić badania lekarskie i wdychać tlen, gdyż powietrze jest tam bardzo rozrzedzone. Aby uniknąć choroby wysokościowej, naukowcy ostatecznie będą obsługiwać teleskop zdalnie z położonej niżej bazy.

Oprac.: MT

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *