Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel jest zdania, że opłaty, jakie fundacja o. Tadeusza Rydzyka płaci za grunty, na których wybudowano Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II, są za niskie i wymagają zaktualizowania. W tej sprawie skierował pismo do prezydenta Torunia. Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy podkreślił, że „brak działań jest szkodą dla Skarbu Państwa i może być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych”.
/Adam Wysocki/East News /East News
Muzeum Pamięć i Tożsamość, będące jednym z ważniejszych przedsięwzięć, w które zaangażowany jest o. Tadeusz Rydzyk, od kilku miesięcy jest przedmiotem zainteresowania nie tylko mediów, lecz także polityków. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował niedawno o wstrzymaniu dofinansowania na budowę siedziby i wystawę stałą muzeum.
Teraz redemptorysta ma kolejne sprawy na głowie. Wszystko za sprawą publikacji Wirtualnej Polski, która ujawniła, że zakonnicy zaczęli organizować odpłatne wydarzenia, w tym m.in. pokazy filmowe, na terenach, które otrzymali od miasta „z ogromną zniżką i bez przetargu pod warunkiem, że nie będzie tam prowadzona działalność komercyjna„.
Reklama
Wojewoda chce, żeby redemptoryści płacili więcej. „Szkoda dla Skarbu Państwa”
Wojewoda kujawsko-pomorski przeprowadził analizę dokumentów, z której wynika, że wysokość stawek opłat za grunty, na których stoi Muzeum Pamięć i Tożsamość, nie była aktualizowana od 2018 r. Zdaniem Michała Sztybla takie działanie jest niedopuszczalne.
– Wojewoda Kujawsko-Pomorski podjął decyzję o rozpoczęciu kontroli działań podejmowanych przez Prezydenta Miasta Torunia realizującego zadania zlecone z zakresu administracji rządowej, obejmującą między innymi aktualizację opłat z tytułu użytkowania wieczystego – czytamy w komunikacie Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.
– Brak działań jest szkodą dla Skarbu Państwa i może być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych – dodano.
Jak podaje wp.pl, w piśmie skierowanym do prezydenta Torunia wojewoda wskazał, że „należy niezwłocznie podjąć działania zmierzające do aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego przedmiotowych nieruchomości, co spowoduje wzrost ponoszonej opłaty na rzecz Skarbu Państwa”.
Prezydent poinformował, że „wartość gruntu została przeszacowana”
– Zgodnie z prawem w imieniu Skarbu Państwa miasto popiera opłatę wieczystego użytkowania. Wartość gruntu, o który pytał wojewoda, została zgodnie z prawem przeszacowana i Fundacja za ten grunt będzie płacić 20 proc. więcej niż do tej pory – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” prezydent Torunia.
Michał Zaleski dodał, że „ma przygotowaną odpowiedź do wojewody w tej sprawie”.
Dziennik podaje, że do tej pory Fundacja płaciła około 6 tys. zł rocznie tytułem opłaty za użytkowanie wieczyste. – Teraz będzie to 1,2 tys. zł więcej – dodano.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL