Rośnie liczba mężczyzn z Ukrainy, którzy przybywają do Niemiec – podaje Federalny Urząd Statystyczny cytowany przez „Deutsche Welle”. To nowość – wcześniej dominowały kobiety z dziećmi. Choć fala ukraińskiej migracji do Niemiec słabnie, liczba Ukraińców przebywających w granicach naszego zachodniego sąsiada już dawno przekroczyła milion i trudno się spodziewać, aby szybko zmalała.
/123RF/PICSEL
W ubiegłym roku do Niemiec przybyło łącznie 277 tys. Ukraińców, ale 156 tys. wyjechało – podaje Federalny Urząd Statystyczny.
Wahania w migracyjnych statystykach nie zmieniają faktu, że od wybuchu wojny w Ukrainie znacznie więcej Ukraińców przyjeżdża do Niemiec. Przed wojną było to tylko 6 tys. osób (2021 r.), 5 tys. (2020 r.) i 7 tys. osób w roku 2019 – wylicza „DW”.
Po wybuchu wojny wśród migrantów z Ukrainy dominowały kobiety i dzieci – teraz do Niemiec przyjeżdża coraz więcej mężczyzn
Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, wśród migrantów z Ukrainy w latach 2022 i 2023 dominowały kobiety (powyżej 60 procent) i osoby nieletnie (34 procent). Do połowy 2023 r. około 40 procent migrantów stanowili samotni rodzice z dziećmi.
Reklama
W grupie emigrujących do Niemiec w ubiegłym roku wciąż większość stanowiły kobiety i dziewczęta (53 procent), jednak ich udział był niższy niż rok wcześniej (63 procent).
W tym samym przedziale czasowym, z 35 do 28 procent spadł odsetek emigrujących nieletnich, a zarazem wzrósł udział osób w wieku produkcyjnym (z 54 do 61 procent) – podaje „DW”. Wśród migrantów z Ukrainy przybywa mężczyzn.
Ukraińcy mieszkający w Niemczech są już drugą obcą nacją pod względem liczebności, zaraz po Turkach
Po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, migracja ludności z zaatakowanego kraju do Niemiec dramatycznie się nasiliła. Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że od wybuchu wojny liczba przybyłych do Niemiec osób z ukraińskim obywatelstwem wzrosła ze 138 tys. osób w styczniu 2022 r. do 1,15 mln osób w październiku 2023 r.
„To wzrost udziału Ukraińców w całkowitej populacji Niemiec z 0,2 procent przed wojną do 1,4 procent ogółu społeczeństwa obecnie. Ukraińcy są dziś, po obywatelach Turcji (1,6 procent i 1,39 miliona), drugą co do wielkości grupą obcokrajowców w Niemczech” – komentuje „DW”.
Gdzie w Niemczech mieszkają Ukraińcy? Wybierają duże aglomeracje
Podobnie jak w Polsce, także w Niemczech migranci i uchodźcy z Ukrainy wybierają jako miejsce pobytu duże miejskie ośrodki, gdzie najłatwiej o pracę.
Z danych statystycznych wynika, że jesienią ub.r. większość Ukraińców mieszkała w najbardziej zaludnionych krajach związkowych, czyli w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii, Badenii-Wirtembergii oraz Dolnej Saksonii. Proporcjonalnie najwięcej osób mieszkało w aglomeracjach – w Hamburgu i Berlinie, a także w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie – podaje „Deutsche Welle”.
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL