Niecałe 4 proc. dóbr średniej i wysokiej techniki dostarczanych z Polski do UE odnotowało wysoką konkurencyjność w 2023 r., co oznacza spadek z 9,5 proc. w 2014 r. – napisali analitycy w Tygodniku Gospodarczym PIE.
"Coraz mniej dóbr średniej i wysokiej techniki dostarczanych z Polski do UE odnotowuje wysoką konkurencyjność. Z 9,5 proc. w 2014 r. do niecałych 4 proc. w 2023 r. spadł udział dóbr o wysokiej pozycji konkurencyjnej w imporcie UE z Polski" – napisano.
"Natomiast konkurencyjność 70 proc. dóbr kształtowała się na średnim i niskim poziomie. To oznacza, że łącznie 3/4 polskich dostaw towarów mid-tech i high-tech do UE odnotowuje przewagi komparatywne" – dodano.
PIE zauważył jednak, że strategie internacjonalizacji polskich firm powinny w takiej sytuacji silniej uwzględniać poszukiwanie pozacenowych i bardziej trwałych źródeł przewag konkurencyjnych.
"To zwiększy odporność eksporterów wobec form wspierania konkurencyjności kosztowej przez inne podmioty i państwa trzecie. Pożądanym kierunkiem zmian pozostaje także rozwój sprzedaży na rynkach pozaeuropejskich" – napisali analitycy PIE. (PAP Biznes)
jz/ ana/