Od września do polskiej szkoły dołączyło 33 tys. nowych dzieci ukraińskich – poinformowała w czwartek wiceszefowa MEN Joanna Mucha. Dodała, że od początku roku liczba dzieci ukraińskich pobierających zasiłek 800+ zmniejszyła się o 20 tys.
Od 1 września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. Rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie rodzinne 800+ i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem że ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły.
Od tej zasady wprowadzono jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.
Odpowiadając na pytania posłów w Sejmie, Mucha poinformowała, że "od początku roku liczba dzieci pobierających zasiłek 800 plus zmniejszyła się o 20 tysięcy, (…), więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800+ spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku".
Dodała, że według nowych danych od września do polskiej szkoły dołączyły 33 tys. nowych dzieci ukraińskich, tych, które pobierają naukę w polskim systemie.
Dodała, że bardzo trudno podawać liczbę uczniów ukraińskich, bo ona się cały czas zmienia. W 2022 r. maksymalnie było to 200 tys. dzieci ukraińskich w polskim systemie. Chodzi to o dzieci uchodźcze, a więc nie o dzieci ukraińskie, które były wcześniej w polskiej szkole.
W 2023 r. było 183 tys. dzieci uchodźczych, a w w 2024 r. – 185 tys.
pak/ joz/