Lista dni świątecznych może się wydłużyć. KO chce uczcić ofiary niemieckich zbrodni

Posłowie KO chcą ustanowienia dnia pamięci poświęconego zagładzie osób z zaburzeniami psychicznymi. Swoją propozycję nowego dnia ma też Lewica, ale tego typu aktywność posłów jest dużo mniejsza niż za rządów PiS.
Lista dni świątecznych może się wydłużyć. KO chce uczcić ofiary niemieckich zbrodni - INFBusiness

Foto: Adobe Stock

22 września 1939 roku ruszyła eksterminacja pensjonariuszy Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie na Pomorzu. Tego dnia zabito tam 88 pacjentów, a w sumie między wrześniem 1939 roku a styczniem 1941 prawie 1,7 tys. Egzekucje odbywały się w Lesie Szpęgawskim, gdzie chorych uśmiercano zazwyczaj strzałem w tym głowy, wcześniej zmuszając do samodzielnego kopania grobów. W rocznicę rozpoczęcia eksterminacji mielibyśmy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej. Chcą tego posłowie KO, którzy skierowali w tej sprawie projekt uchwały do Sejmu.

„Zagłada osób chorych psychicznych podczas II wojny światowej w okupowanej Polsce zapoczątkowała ludobójcze zbrodnie III Rzeszy” – piszą w uzasadnieniu. Dodają, że ustanowienie tego dnia daje szanse zapisania go do kalendarzy Amnesty International i ONZ.

Uważam to za słuszne, bo tragedia osób z zaburzeniami psychicznymi nie jest powszechnienia znana, a starsze pokolenie wie o niej w zasadzie tylko dzięki filmowi „Szpital Przemienienia”

Piotr Adamowicz, gdański poseł KO

Piotr Adamowicz, gdański poseł KO i przedstawiciel wnioskodawców, mówi „Rzeczpospolitej”, że podobny projekt jego klub złożył w pierwszej kadencji rządów PiS. – Nie doczekał się uchwalenia, formalnie z powodu negatywnej opinii rządu głoszącej, że powinien być to projekt uchwały, a nie ustawy – mówi. – Polskie Towarzystwo Psychiatryczne zwróciło się do mnie z prośbą, by wnieść go ponownie. Uważam to za słuszne, bo tragedia osób z zaburzeniami psychicznymi nie jest powszechnienia znana, a starsze pokolenie wie o niej w zasadzie tylko dzięki filmowi „Szpital Przemienienia” – dodaje.

Propozycja dotycząca dnia pamięci nie jest pierwszą tego typu, która pojawiła się w tej kadencji Sejmu

Jeśli nowy dzień pamięci zostanie uchwalony, dołączy do długiej listy kilkudziesięciu świąt państwowych i narodowych oraz innych dni świątecznych, niebędących dniami wolnymi od pracy. Niektóre Sejm ustanowił w drodze uchwały, a inne – ustawy. Zaś najnowsza propozycja nie jest jedyną, jaką przedstawiła koalicja w tej kadencji Sejmu.

Jeszcze w listopadzie posłowie Lewicy złożyli projekt ustawy o Dniu Prezydenta Gabriela Narutowicza. Miałby być obchodzony 16 grudnia, w rocznicę zamordowania polityka. Również w listopadzie posłowie Suwerennej Polski złożyli projekt o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. I na tym kończą się zgłoszone w tej kadencji propozycje nowych dni świątecznych, które przyjęły oficjalną formę druku sejmowego.

Nieoficjalnych pomysłów jest więcej. Posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi Barbara Oliwiecka zabiega o ustanowienie Dnia Społeczeństwa Obywatelskiego, które miałoby być obchodzone 15 października, w kolejne rocznice ostatnich wyborów parlamentarnych, a Sylwia Spurek, była europosłanka z list Wiosny, skierowała do Sejmu petycję z propozycją ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Przemocy ze względu na Płeć. Jednak nie są to wciąż formalnie projekty ustaw albo uchwał.

W ostatniej kadencji rządów PiS Sejm ustanowił aż siedem nowych dni świątecznych

Aktywność posłów nowej koalicji można więc uznać za skromną w stosunku do tego, co działo się za rządów PiS. Np. w ubiegłej kadencji Sejmu ustanowił aż siedem nowych dni świątecznych: Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny, Narodowy Dzień Powstań Śląskich, Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, Dzień Nauki Polskiej, Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r., Dzień Młodzieżowych Rad i Sejmików przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego oraz Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej.

Nieoficjalnie wiadomo, że największe szanse na ustanowienie w tej kadencji mają na razie dni poświęcone prezydentowi Narutowiczowi oraz ofiarom zagłady osób z zaburzeniami psychicznymi

Dzień Młodzieżowych Rad Piotr Adamowicz, który w Sejmie jest szefem Komisji Kultury i Środków Przekazu, uważa, że Sejm powinien rozważnie podchodzić do propozycji ustanowienia nowych dni świątecznych. – Mamy przecież też uchwały okolicznościowe, a także uchwały o nadaniu patronów poszczególnym latom – wylicza. Nieoficjalnie wiadomo, że największe szanse na ustanowienie w tej kadencji mają na razie dni poświęcone prezydentowi Narutowiczowi oraz ofiarom zagłady osób z zaburzeniami psychicznymi.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *