Zerowy VAT na żywność. Sklepy nie zdążą ze zmianami? „Mogą być zamknięte”

Na klientów, którzy będą chcieli zrobić zakupy w sklepach od razu po Świętach Wielkanocnych, mogą czekać problemy. Istnieje ryzyko, że część placówek się nie otworzy – ostrzega „Dziennik Gazeta Prawna”. Zwłaszcza sklepy spożywcze mogą nie zdążyć zmienić stawek VAT w swoich kasach fiskalnych, przez co we wtorek 2 kwietnia będą musiały pozostać zamknięte. Problem dotyczy przede wszystkim mniejszych placówek, które nie mogą polegać na pracownikach IT, tylko właściciele sami będą musieć wprowadzić zmiany. Zdjęcie

Sklepy muszą wprowadzić zmienioną stawkę VAT na żywność w czasie świąt /123RF/PICSEL

Sklepy muszą wprowadzić zmienioną stawkę VAT na żywność w czasie świąt /123RF/PICSEL Reklama

W ubiegłym tygodniu rząd ogłosił decyzję, że nie przedłuży obowiązywania obniżonej do 0 proc. stawki VAT na żywność. Stawka wzrośnie do 5 proc. od kwietnia, czyli już po świątecznych zakupach. 

„W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze” – napisało MF w komunikacie.

Reklama

Od kwietnia zerowy VAT na żywność zniesiony. Sklepy muszą dostosować kasy fiskalne w czasie świąt

Problem w tym, że aby sklepy mogły otworzyć swoje drzwi dla klientów od razu po świętach – czyli we wtorek 2 kwietnia – stawki VAT na żywność w kasach fiskalnych będą musiały zostać zmienione w trakcie Świąt Wielkanocnych. „Jeżeli przedsiębiorca tego nie zrobi, będzie musiał się wstrzymać ze sprzedażą do czasu wprowadzenia stosownych zmian” – podaje „DGP”. 

– Nie będziemy mogli otworzyć sklepu we wtorek po świętach – przyznał wprost w rozmowie z dziennikiem pracownik małego sklepu mięsnego. Problem dotyczy zwłaszcza mniejszych sklepów, które nie mogą skorzystać z działu usług IT, jak w przypadku dużych sieci handlowych, gdzie informatycy na bieżąco aktualizują systemy sprzedażowe do zmian stawek. 

Właściciele sklepów, co prawda mogą zmienić stawki np. w Wielki Piątek 29 marca, ale to by oznaczało, że do 1 kwietnia nie mogliby prowadzić działalności, ponieważ stosowaliby niewłaściwe stawki – a to właśnie przed świętami sklepy notują największy utarg. To oznacza, że jeżeli 2 kwietnia chcą od rana obsługiwać klientów, właściciele sklepów muszą wprowadzić zmiany w Niedzielę Wielkanocną lub w świąteczny poniedziałek

Zmiana stawki VAT w najgorszym możliwym momencie?

Najwięcej problemów w związku ze zniesieniem zerowej stawki VAT na żywność będzie miała branża spożywcza. Zmiany w kasach fiskalnych musi wprowadzić kilkaset tysięcy przedsiębiorców, którzy oferują produkty pierwszej potrzeby. 

„DGP” zauważa, że „niektórzy przedstawiciele branży związanej z kasami fiskalnymi uważają, że decyzje o powrocie do starych stawek zostały ogłoszone za późno i nastąpią w najgorszym terminie, czyli w czasie Świąt Wielkanocnych„.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Polska to nasza brama do UE”. Ambasador Uzbekistanu o współpracy między naszymi krajami INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *