Bankowcy apelują do premiera, nie przebierają w słowach. „Hańba dla Polski”

Bankowcy wysłali do premiera i ministra sprawiedliwości emocjonalny apel nazywając „hańbą dla Polski” proces, w którym oskarżonym jest Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF w latach 2011-2017 (oskarża się go o niedopełnienie obowiązków nadzorczych nad SKOK Wołomin). Przypomnijmy: Wojciech Kwaśniak został ciężko pobity na – jak udowodniono – zlecenie osoby związanej z głośną aferą SKOK Wołomin. Zdjęcie

Wojciech Kwaśniak, były wiceprzewodniczący KNF /	Wojciech Olkuśnik /East News

Wojciech Kwaśniak, były wiceprzewodniczący KNF / Wojciech Olkuśnik /East News Reklama

Aktualnie przed Sądem Okręgowym w Warszawie, na podstawie aktu oskarżenia przygotowanego przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie, toczy się proces, w którym Wojciech Kwaśniak, ale także Andrzej Jakubiak i inni współpracownicy (dyrektorzy w UKNF), są oskarżeni za niedopełnienie obowiązków w zakresie nadzoru nad SKOK Wołomin – przypominają bankowcy w liście skierowanym do premiera i ministra sprawiedliwości.

„Wytoczenie oskarżenia w stosunku do pana Kwaśniaka, który za determinację w działaniach nadzorczych względem SKOK Wołomin został pobity niemal na śmierć, uważamy za kuriozalne. Taki sposób działania organów ścigania narusza zaufanie do państwa, depcze godność urzędnika państwowego i podważa sens służby Państwu” – czytamy w liście-apelu.

Reklama

Bankowcy nie przebierają w słowach. „Hańba dla Polski”

„Ta sprawa jest hańbą dla Polski i polskiego wymiaru sprawiedliwości” – czytamy w liście, pod którym podpisani są byli i obecni szefowie polskim banków i instytucji finansowych.

Przypomnijmy: w kwietniu 2014 r. Wojciech Kwaśniak został ciężko pobity przed swoim domem. Wyrok w sprawie zleceniodawcy pobicia zapadł po 10 latach od momentu popełnienia przestępstwa. Zleceniodawcą okazał się, zgodnie z wyrokiem Sądu I instancji, były członek Rady Nadzorczej SKOK Wołomin – tłumaczą sygnatariusze apelu bankowców.

Zatrzymanie Wojciecha Kwaśniaka

Dodajmy, że w 2018 r. Wojciech Kwaśniak został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne na wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie za rzekome zaniechania przy podejmowaniu decyzji związanych z nadzorem nad SKOK Wołomin.

Później sąd w Szczecinie uznał zatrzymanie Wojciech Kwaśniaka za niesłuszne i zasądził na jego rzecz odszkodowanie.

Apel do premiera w sprawie Wojciecha Kwaśniaka podpisali znani bankowcy

„Sprawa Wojciecha Kwaśniaka, wiceprzewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2011-2017 jest hańbą dla Polski i polskiego wymiaru sprawiedliwości. Pan Wojciech Kwaśniak przez ponad 25 lat jako nadzorca stał na straży bezpieczeństwa i stabilności polskiego sektora bankowego. Przez ten czas dał się poznać jako uczciwy, wymagający i oddany służbie na rzecz Państwa urzędnik” — napisali we wspólnym apelu skierowanym do premier i ministra sprawiedliwości przedstawiciele polskiego sektora bankowego.

Apel do premiera podpisało wielu bankowców, m.in.: Brunon Bartkiewicz, Tadeusz Białek, Przemysław Gdański, Zbigniew Jagiełło, Bogusław Kott, Sławomir Sikora, Cezary Stypułkowski, Krzysztof Pietraszkiewicz.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: ESG dla każdego Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *