Osoby, które ukończyły 55 lat, mogłyby otrzymać dodatkowy urlop na poprawę swojego stanu zdrowia – propozycja takich zmian w Kodeksie pracy znalazła się w petycji skierowanej do Ministerstwa Rodziny.
Do resortu rodziny wpłynęła petycja z propozycją zmian w Kodeksie pracy. Chodzi o urlopy (Licencjodawca, Marcin Obara)
Liczba dni urlopu zależy od stażu pracy. Osoby, które pracują krócej niż 10 lat, mają prawo do 20 dni wolnego w roku, natomiast pracownikom z dłuższym stażem przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego. Od wielu lat trwają dyskusje na temat tego, czy pracownikom nie należałoby dać więcej wolnego – przypomina „Fakt”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Sprawdzam smartphone POCO
Do Ministerstwa Rodziny i Pracy wpłynęła petycja, w której zawarto propozycję zmian w Kodeksie pracy. Autorka petycji (która nie zgodziła się na ujawnienie swoich danych) popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy, nad którym pracuje resort kierowany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk. Dodatkowo jednak proponuje wydłużenie urlopów.
„Wprowadzenia zmiany godzin czasu pracy można rozpatrzyć wg kategorii przepracowanych lat pracy lub wieku” – czytamy w petycji, do której dotarł dziennik. „Wydaje się rozsądnym, aby osoby z krótkim stażem pracy np. do 5 lat pracowały 8 godzin. Są to ludzie młodzi, bardzo wydajni. Można zwiększyć im jednak urlop do 26 dni zamiast obowiązujących 20 dni. Ponad to, jako osoba z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, uważam, że skrócenie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo jest bardzo wskazane. Wiąże się to z dobrem dla rodzin, zdrowia i pewnego balansu życiowego. W dobrą zmianę wpisywałby się dłuższy urlop wydłużony np. do 30 dni po 10 lub 15 latach pracy” – dodaje autorka petycji.
Zobacz także:
Skrócenie czasu pracy. Ekonomiści uderzają w pomysł ministry
W piśmie znalazła się propozycja wydłużenia urlopów wypoczynkowych dla pracowników w wieku 55 plus o dodatkowe pięć dni. „Ze względu na dojrzały wiek, słabszy stan zdrowia osób tzw. 55 plus bardzo pomocne byłoby wprowadzenie dodatkowych np. 5 dni urlopu przeznaczonego na wizyty lekarskie, które w tym wieku zdarzają się częściej niż młodym ludziom. Jest to wiek, w którym urlopy, przestają być wypoczynkowe, gdyż przeznacza się je coraz częściej na wizyty lekarskie niż na wypoczynek” – czytamy w petycji, którą cytuje „Fakt”.
Czas pracy a efektywność. Resort analizuje
Ministerstwo Rodziny odniosło się do sprawy i wiemy już, że takich zmian nie wprowadzi, by nie dyskryminować młodszych pracowników. Resort przyznaje jednak, że trwają analizy dotyczące wykorzystywania czasu pracy przez pracownika.
Zobacz także:
Dodatkowy urlop macierzyński dla grupy rodziców. Rząd szykuje zmiany
„Poddawane analizie jest także to, czy skrócenie czasu pracy, a tym samym wydłużenie okresów nieprzerwanego odpoczynku pracownika, wpłynęłoby na efektywność świadczonej przez niego pracy. Na podstawie wyników tych badań będą przygotowane optymalne rozwiązania” – informuje resort w odpowiedzi na pytania dziennika.