Biura rachunkowe nie powinny składać wniosków o wakacje składkowe do ZUS-u w imieniu klientów – alarmuje portal pit.pl, powołując się na analizę doradców podatkowych. Apelują oni bowiem o zachowywanie szczególnej ostrożność i skrupulatne przestrzeganie przepisów m.in. karnych.
Jeśli chcesz skorzystać z wakacji składkowych, złóż wniosek RWS w ZUS-ie (Getty Images)
Jak czytamy na stronach rządowych, od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy mogą wnioskować o wakacje składkowe. Jest to zwolnienie z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Zwolnienie jest dobrowolne i obejmuje jeden, dowolnie wybrany, miesiąc w roku kalendarzowym. Co ważne, ulga nie obejmuje składki na ubezpieczenie zdrowotne. W czasie wakacji składkowych można normalnie prowadzić działalność gospodarczą.
Wakacje składkowe to zwolnienie z opłacenia składek na:
- obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy
- dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – jeśli podlegałeś ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu, który go poprzedzał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Greenpact – rozmowa z Filipem Bittnerem
Jak skorzystać z wakacji składkowych?
Aby skorzystać z wakacji składkowych, trzeba złożyć wniosek w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Przykładowo, jeśli chce się uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS za grudzień, wniosek należy złożyć w listopadzie.
Pit.pl ostrzega, że składanie wniosków o wakacje składkowe (w skrócie RWS) przez biura rachunkowe w imieniu klientów może skutkować poważnymi konsekwencjami. Według analizy doradców podatkowych: Macieja Wrońskiego, Tomasza Smolarka i Radomira Szarańca oraz księgowego Dariusza Soleńskiego, na którą powołuje się portal podatkowy, biura rachunkowe nie mają prawa reprezentować przedsiębiorców w składaniu wniosku RWS o wakacje składkowe. Zgodnie z art. 233 kodeksu karnego, grozi to odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.
Zobacz także:
Miesiąc bez składek. Wystarczyły trzy doby. Masa wniosków.
Cytowani przez pit.pl eksperci podpowiadają, jak należy złożyć wniosek RWS, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji karnych. Przedsiębiorcy powinni podpisać się pod oświadczeniem o treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”, które należy dołączyć do wniosku RWS.
Sam skan oświadczenia może być niewystarczający księgowemu. Bowiem, jak twierdzą eksperci cytowani przez pit.pl, art. 76a § 2 kodeksu postępowania administracyjnego jasno wskazuje, że „zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym”. Dlatego eksperci apelują do biur rachunkowych, aby podczas składania wniosków RWS zachowywali szczególną ostrożność i skrupulatnie przestrzegali przepisów.