Producent autobusów Solaris zamierza utworzyć zakład inżynieryjno-produkcyjny w Stanach Zjednoczonych, jak ogłosił prezes Solaris Bus & Coach Javier Iriarte podczas konferencji prasowej. W 2024 r. firma odnotowała przychody w wysokości 927 mln EUR i dostarczyła 1525 pojazdów. Obecny portfel zamówień obejmuje 1609 pojazdów. Do 2045 r. Solaris zamierza osiągnąć zerową emisję.
/ Solaris / materiały prasowe
Solaris Bus & Coach sp. z oo jest czołowym europejskim producentem autobusów miejskich i podmiejskich, oferującym opcje niskoemisyjne i bezemisyjne, w tym elektryczne, wodorowe i trolejbusy. Jest częścią hiszpańskiej grupy CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) SA. Pojazdy są projektowane, rozwijane i produkowane w Polsce, od początkowej koncepcji do produkcji. Firma zbudowała ponad 26 000 autobusów, które są eksploatowane w 33 krajach i 850 miastach w Europie i poza nią.
W 2024 r. Solaris wygenerował 927 mln EUR przychodów, co oznacza wzrost o ponad 13 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W zeszłym roku firma dostarczyła 1525 pojazdów, co oznacza wzrost sprzedaży o 5 proc. w porównaniu z rokiem 2023, a portfel zamówień wyniósł łącznie 1609 pojazdów.
Reklama
Wejście na rynki USA i Kanady
Solaris koncentruje się na dwóch głównych obszarach wzrostu. Pierwszym jest ekspansja na międzynarodowy rynek autobusów bezemisyjnych, a drugim wprowadzenie autobusów miejskich bezemisyjnych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
W grudniu 2024 r. firma zabezpieczyła swój pierwszy kontrakt na rynku amerykańskim, obejmujący dostawę czterech autobusów elektrycznych do Seattle w stanie Waszyngton, zaplanowany na 2026 r. Istnieje potencjał rozszerzenia tego kontraktu do 16 pojazdów. Umowa o wejściu na rynek kanadyjski obejmuje dostawę 107 trolejbusów, z opcją zwiększenia do 500 pojazdów.
„Nasze aspiracje wykraczają daleko poza ten początkowy krok” – powiedział CEO Javier Iriarte, cytowany przez PAP. Wspomniał, że Solaris aktywnie pracuje nad rozwojem zakładu inżynieryjno-produkcyjnego w Stanach Zjednoczonych. Ta inicjatywa ma na celu wprowadzenie na rynek amerykański sprawdzonych europejskich technologii autobusów bezemisyjnych.
Osiągnięcie zerowej emisji netto
Iriarte ujawniło, że projekty autobusów międzymiastowych w wersji niskowejściowej i standardowej są niemal sfinalizowane, a ich debiutu spodziewa się w pierwszym kwartale 2026 r. Opracowanie dodatkowych modeli wymaga stworzenia odpowiedniej infrastruktury. „Inicjatywa dotycząca autobusów międzymiastowych wiąże się ze znacznymi inwestycjami nie tylko w rozbudowę zakładów produkcyjnych, ale także w zwiększenie możliwości badawczo-rozwojowych i poprawę obsługi posprzedażowej” – wyjaśnił prezes firmy Solaris.
Portfolio pojazdów zeroemisyjnych firmy będzie obejmować autobus elektryczny Solaris Urbino 10,5 wyposażony w modułowy napęd. „Wprowadzenie na rynek zaplanowano na październik 2025 r.”, zauważył Iriarte. Podkreślił, że celem firmy jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2045 r. „To zobowiązanie jest częścią szerszej strategii zrównoważonego rozwoju jako członka grupy CAF, która wyznaczyła sobie ambitny cel osiągnięcia zerowej emisji netto do 2045 r.”, dodał CEO Solaris.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News