Przedstawiciel handlowy USA (USTR) Jamieson Greer skomentował niedawno ogłoszone przez Unię Europejską środki odwetowe w reakcji na amerykańskie cła na stal i aluminium. „Odwetowe działania UE ignorują obawy USA dotyczące bezpieczeństwa i dodatkowo pokazują, że jej polityka jest oderwana od rzeczywistości” — stwierdził w środę amerykański urzędnik.
/ ANDREW CABALLERO-REYNOLDS/AFP / AFP
W odwecie za cła nałożone przez USA Komisja Europejska ogłosiła w środę, że UE wprowadzi cła odwetowe na produkty z USA o wartości 26 mld euro. Początkowo KE zniesie cła z pierwszej administracji Trumpa, a następnie wprowadzi nowe cła na takie produkty jak wołowina i cukier.
Amerykanie o odwetowych cłach UE: Polityka oderwana od rzeczywistości
W oświadczeniu dotyczącym odwetowych ceł UE Greer oskarżył UE o „długotrwały opór wobec inicjatyw USA mających na celu ożywienie jej bazy przemysłowej” i odrzucił wysiłki administracji USA mające na celu współpracę w rozwiązaniu problemu światowych nadwyżek w produkcji stali i aluminium.
Reklama
„Gdyby UE odpowiedziała na problem globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych tak szybko, jak teraz karze Stany Zjednoczone , prawdopodobnie dziś stanęlibyśmy w obliczu innego scenariusza. Środki karne UE całkowicie pomijają interesy bezpieczeństwa narodowego USA — a w zasadzie bezpieczeństwo międzynarodowe — i dodatkowo wskazują, że polityka handlowa i gospodarcza UE jest oderwana od rzeczywistości ” — stwierdził Greer.
Przeczytaj także: UE reaguje na Trumpa, nakłada cła odwetowe. „Głęboko tego żałujemy”
Pod koniec lutego komisarz UE ds. handlu Marosz Szefczovicz przeprowadził rozmowy z Greer i innymi amerykańskimi urzędnikami i – jak stwierdził po spotkaniu – zasugerował wzajemną redukcję taryf i podjęcie wspólnych działań w celu zwalczania nadprodukcji chińskiej stali, która nasyca rynki światowe.
UE nałoży cła o wartości 26 mld euro
Ważne jest, aby zauważyć, że taryfy UE zaczną obowiązywać 1 kwietnia , a ich pełne wdrożenie nastąpi do 13 kwietnia. Na początku przyszłego miesiąca wygaśnie zawieszenie taryf, które UE nałożyła w odwecie za taryfy USA podczas pierwszej kadencji Trumpa w 2018 i 2020 roku. W tym czasie UE nałożyła taryfy na towary amerykańskie o łącznej wartości 8 miliardów euro, w tym na bourbon i inne amerykańskie trunki . Jednak to – jak podkreśliła KE w swoim komunikacie prasowym – nie wystarczy, ponieważ nowe taryfy USA mają znacznie szerszy zakres i wpływają na większą wartość handlu europejskiego.
W związku z tym w kolejnej fazie KE wdroży nowe taryfy o łącznej wartości 18 mld EUR . Lista towarów objętych nowymi taryfami obejmuje wyroby stalowe i aluminiowe, a także drób, wołowinę, orzechy i cukier.
UE jest trzecim co do wielkości dostawcą stali i aluminium do USA. Niemcy, Holandia i Rumunia odpowiadają za połowę eksportu stali z UE, natomiast głównymi eksporterami aluminium są Grecja, Niemcy i Austria.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News