Rosja zakazuje eksportu benzyny. To kolejne ograniczenia, Kreml tłumaczy

Rosja ogłosiła zakaz eksportu benzyny, który będzie obowiązywał przez pół roku. To nie pierwsze ograniczenia – podobne obowiązywały jesienią ubiegłego roku. Rosjanie decyzję tłumaczą „konserwacją rafinerii” i potrzebami rodzimych konsumentów. Zdjęcie

Rosja ogłasza zakaz eksportu benzyny. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Rosja ogłasza zakaz eksportu benzyny. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL Reklama

Władze Rosji ogłosiły we wtorek zakaz eksportu benzyny, który ma obowiązywać przez pół roku, poczynając od 1 marca. Wstrzymanie sprzedaży paliwa na rynki zagraniczne ma ułatwić konserwację rafinerii i zaspokoić rosnący popyt konsumentów na rynku wewnętrznym – głosi komunikat.

Zakaz został zatwierdzony przez premiera Michaiła Miszustina – poinformowała agencja Reutera.

To nie pierwsze rosyjskie ograniczenia w eksporcie paliw

Rosja już wcześniej wprowadziła podobne ograniczenia, które obowiązywały w okresie od września do listopada ubiegłego roku. Nie dotyczyły one czterech państw byłego ZSRS – Białorusi, Kazachstanu, Armenii i Kirgistanu.

Reklama

Tym razem zakaz również nie obejmie tych krajów, zrzeszonych w kontrolowanej przez Moskwę Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, a także Mongolii, Uzbekistanu i dwóch wspieranych przez Rosję separatystycznych regionów Gruzji – Osetii Południowej i Abchazji.

Przypomnijmy: we wrześniu ubiegłego roku Rosjanie wprowadzili embargo na eksport rosyjskiego oleju napędowego drogą morską (zakaz dotyczył także benzyny). Tłumaczono to wtedy brakami w zaopatrzeniu rosyjskich klientów.

Już w październiku zakaz został zniesiony – zapasów gotowych paliw zaczęło bowiem przybywać.

Dodajmy, że paliwa są najważniejszymi produktami eksportowymi Rosji – tylko w 2022 roku Rosja wyeksportowała 35 mln ton oleju napędowego i ponad 4 mln ton benzyny.

Powodem ubiegłorocznego zakazu eksportu była chęć obniżenia cen na rodzimym rynku – Dostępność surowca była ograniczona, ceny rosły, co miało być szczególnym utrudnieniem dla rosyjskich rolników.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Czy budowa CPK to dobry pomysł? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *