Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) w listopadzie 2023 r. była wyższa o 3,9 proc. – informuje Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się odczytu na niemal dwa razy wyższym poziomie. Co wpłynęło na taki wynik?
Są nowe dane o produkcji budowlano-montażowej (money.pl, Rafał Parczewski)
Jak czytamy w komunikacie GUS w listopadzie 2023 roku zwiększenie produkcji budowlano-montażowej odnotowały firmy, których podstawową działalnością było wznoszenie budynków – o 10,7 proc. oraz związanych z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 5,3 proc. Zmniejszenie wystąpiło wśród jednostek realizujących prace budowlane specjalistyczne – o 5,6 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Rozmowa z Oktawią Gorzeńską, Dyrektorką 42 Warsaw
Produkcja montażowo-budowlana w listopadzie – dane GUS
W stosunku do października 2023 roku zaobserwowano wzrost produkcji w jednostkach zajmujących się wznoszeniem budynków – o 6,9 proc. oraz specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 4,3 proc. Spadek odnotowano wśród jednostek wykonujących prace budowlane specjalistyczne – o 3,2 proc. – wyjaśnia GUS.
Monika Kurtek Główny Ekonomista Banku Pocztowego w swoim komentarzu podkreśla, że listopadowe dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej okazały się słabsze od październikowych oraz od średnich prognoz rynkowych. „Na wyniku zaważyła po części mniejsza liczba dni roboczych w porównaniu do poprzedniego miesiąca (o dwa), ale także zimowa aura w drugiej połowie listopada prawdopodobnie miała na wynik ten negatywny wpływ” – podkreśla.
Zobacz także:
Najnowsze dane o przeciętnym wynagrodzeniu w Polsce
„Produkcja zacznie spadać”
„Szczegółowe dane GUS pokazują, że w listopadzie br. przyspieszyła produkcja w przypadku jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków (wzrost o 10.7 proc.r/r w porównaniu do wzrostu o 1.1 proc.r/r miesiąc temu). Nadal dość szybko rosła r/r produkcja w przedsiębiorstwach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej, tj. o 5.3 proc..Pojawił się natomiast spadek produkcji w jednostkach realizujących prace budowlane specjalistyczne (o 5.6 proc.)” – wskazuje ekonomistka.
Opublikowane przez GUS dane wskazują, jak się wydaje, na wejście sektora budowlanego w okres nieco mniejszej aktywności, co może mieć związek z okresem zimowym i panującymi warunkami atmosferycznymi. Nie ma jednak obaw, że produkcja budowlano-montażowa zacznie ponownie spadać. Rosną bowiem zarówno pozwolenia na budowę (wzrost w listopadzie o 6.8 proc.r/r), jak i liczba rozpoczętych budów (wzrost o 32.9 proc.r/r). Poza tym wciąż realizowane są inwestycje infrastrukturalne przez samorządy, a biorąc pod uwagę napływ funduszy z KPO mogą one jeszcze przyspieszyć w kolejnych miesiącach – ocenia ekonomistka.
Eksperci PKO Research podkreślają, że „w listopadzie produkcja budowlana wpisała się w negatywne zaskoczenia – w ujęciu rocznym wzrosła „tylko” o 3,9 proc. r/r, przy oczekiwaniach na prawie dwa razy wyższy wzrost” – piszą.
„W ujęciu miesięcznym, po odsezonowaniu, spadek wyniósł 2 proc. Przyczyniło się do tego hamowanie wzrostu w segmencie inżynierii lądowej i spadek w robotach specjalistycznych przy kontynuacji ożywienia w segmencie budowy budynków” – dodają.
Zobacz także: