Polska systematycznie kieruje zasoby na swoją obronę, co podkreślił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na początku konferencji Defence24 Days 2025, która koncentruje się na kwestiach obronności i bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Minister obrony narodowej przedstawił konkretne obszary, na które Polska zamierza przeznaczyć miliardy złotych, w tym środki z KPO. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wraz z ministrem aktywów państwowych Jakubem Jaworowskim omówili również inicjatywy rządu mające na celu wzmocnienie zdolności obronnych i ofensywnych Polski.
/ Radek Pietruszka / PAP
Otwierając konferencję Defence24 Days w Warszawie, Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że kluczowymi fundamentami poprawy bezpieczeństwa Polski są ostrożne i zwiększone inwestycje w sektorze zbrojeniowym, wsparcie polskich i europejskich przedsiębiorstw oraz rozwój obrony cywilnej .
– Wspieranie polskich i europejskich firm przy zakupach na potrzeby naszych sił zbrojnych oraz tworzenie obrony cywilnej oznacza silniejszą strukturę i silniejsze armie narodowe w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – ocenił wicepremier.
Minister obrony narodowej zaznaczył, że to Polska zabiegała o zaangażowanie Unii Europejskiej w sprawy obronne .
Reklama
Według wicepremiera na wzrost wydatków wojskowych UE w znacznym stopniu wpłynęła stanowcza postawa Stanów Zjednoczonych, obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa i sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha.
Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska staje się silniejsza i bezpieczniejsza
Kosiniak-Kamysz zauważył również, że kluczowym aspektem naszej strategii bezpieczeństwa jest Morze Bałtyckie . Zwrócił uwagę, że ochrona krytycznej infrastruktury Bałtyku wymagała ustanowienia nowej operacji NATO „Bałtycka Warta”, której Polska była inicjatorem.
– Niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony sektora transportu, handlu, łączności, infrastruktury , a także obszarów, w których wytwarzana jest energia i dostarczane są surowce energetyczne do Polski – stwierdził minister obrony narodowej.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Polska „staje się silniejsza, poprawia swoje zdolności operacyjne i zapewnia bezpieczeństwo w coraz większym stopniu rok po roku, tydzień po tygodniu, dzień po dniu ”. Postęp ten przypisuje się miliardom zainwestowanym przez Polskę w jej zdolności obronne. – Jako rząd podjęliśmy już decyzję o przeznaczeniu środków z Narodowego Programu Odbudowy – 26 mld zł – na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności – zauważył. – To pokazuje, że strategia na rzecz bezpiecznej Polski, budowa tarczy, wzmocnienie wschodniej obrony, pozyskanie systemów dronów i antydronów, wzmocnienie sojuszy i wykorzystanie środków z naszych budżetów krajowych i europejskich na te cele jest dla nas najwyższym priorytetem.
Wezwał do współpracy narodów „nowej Europy” (w tym Litwy i Chorwacji) wokół koncepcji obrony, ponieważ kraje te „podzielają nasze poglądy” i „rozwijają swoje strategie bezpieczeństwa”.
Polska inwestuje w obronę. Kosiniak-Kamysz podkreśla istotne obszary wydatków
Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wspomniał także, że wkrótce w parlamencie zostanie przedstawiony projekt ustawy dotyczącej kluczowych i strategicznych inwestycji w sektorze zbrojeniowym . – Przyspieszy to proces inwestycyjny nawet trzykrotnie, szczególnie jeśli chodzi o decyzje administracyjne związane ze sprawami środowiskowymi i architektonicznymi – wyjaśnił.
Dodał, że „znaczne koszty” zostaną teraz poniesione przez Polskę na szkolenia i infrastrukturę . – Utrzymanie zakupionego przez nas sprzętu jest o wiele droższe niż początkowa cena zakupu. Nie było to przewidziane, ani planowane w poprzednich latach. Nikt nie wziął pod uwagę tego aspektu zarządzania sprzętem, dbając o to, aby pozostawał on w optymalnym stanie. To stanowi poważne wyzwanie dla naszych sił zbrojnych – zauważył.
Według szefa Ministerstwa Obrony Narodowej „ w ciągu najbliższych pięciu lat sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad polem bitwy ”. Podkreślił on w tym kontekście krytyczną naturę inwestycji w cyberbezpieczeństwo, dokonywanych we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Cybershield i produkcja amunicji. Liderzy MC i MAP o inwestycjach w obronność
Tymczasem szef Ministerstwa Cyfryzacji, wicepremier Krzysztof Gawkowski, stwierdził, że Polska stała się głównym celem rosyjskich cyberataków wśród państw NATO i UE. Zauważył, że Polska inwestuje obecnie największą kwotę w swojej historii w cybertarczę . Podkreślił również znaczenie Funduszu Sztucznej Inteligencji, utworzonego dzięki wspólnym wysiłkom Ministerstwa Cyfryzacji, który umożliwia wspólne zarządzanie „znacznymi funduszami, które przeznaczamy na tę sztuczną inteligencję”.
Poinformował również, że wkrótce zostanie zaprezentowana nowa inicjatywa dotycząca inwestowania w startupy zajmujące się bezpieczeństwem . – Polska posiada zdolności obronne, ma niezbędne