Nowe gazociągi na południu Polski. „Kamienie milowe dla Śląska”

W poniedziałek 8 stycznia GAZ-SYSTEM podpisał umowy na na budowę gazociągów Racibórz-Rybnik o długości 38,7 km oraz Kędzierzyn Koźle-Racibórz o długości 37 km. Gaz przesyłany tymi gazociągami będzie szczególnie ważny dla transformacji energetycznej Śląska – pozwoli na dostarczenie paliwa (gazu) do nowych bloków gazowo-parowych elektrowni w Rybniku. Zdjęcie

Elektrownia w Rybniku (na zdj.) będzie wytwarzać prąd korzystając z gazu /Dominik Gajda /Reporter

Elektrownia w Rybniku (na zdj.) będzie wytwarzać prąd korzystając z gazu /Dominik Gajda /Reporter Reklama

Nowe gazociągi, wraz z gazociągiem przyłączeniowym, utworzą odcinek sieci przesyłowej o długości ok. 80 km, który zasili aktualnie budowany blok gazowo-parowy w Rybniku. Jego roczne zapotrzebowanie jest szacowane na 1 mld m3 gazu ziemnego!

Nowa infrastruktura przesyłowa wraz z obiektami towarzyszącymi oraz linią światłowodową postawie na terenie dwóch województw: śląskim oraz opolskim. GAZ-SYSTEM informuje, że rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na I kwartał 2024, a przekazanie gazociągów do eksploatacji nastąpi w II kwartale 2026 r.

Kamienie milowe dla Śląska – gaz dla transformacji energetycznej

– Kamieniami milowymi dla Śląska nazwał budowę nowych gazociągów Błażej Spychalski, Wiceprezes GAZ-SYSTEM. „Wybraliśmy bowiem wykonawców dwóch gazociągów na południu Polski, które zgodnie z realizowanym przez nas programem Coal to Gas będą wspierać transformację energetyczną tego regionu. Dostarczenie niskoemisyjnego paliwa do bloku gazowo-parowego w Rybniku przyniesie korzyści dla gospodarki i wpłynie pozytywnie na  jakość powietrza – powiedział Spychalski.

Reklama

Wyjaśnijmy: 37 km gazociągu Kędzierzyn Koźle-Racibórz stanowi jeden z odcinków zaprojektowanego gazociągu łączącego Polskę i Czechy. W Kędzierzynie-Koźlu gazociąg zostanie połączony z tłocznią gazu, a w Raciborzu z gazociągiem relacji Racibórz-Rybnik, który (wraz z gazociągiem przyłączeniowym doprowadzi niskoemisyjny gaz ziemny do bloku gazowo-parowego w Rybniku.

Zdjęcie

Źródło: GAZ-SYSTEM /

Źródło: GAZ-SYSTEM /

Elektrownia w Rybniku przejdzie na gaz

Wyjaśnijmy, że Polska Grupa Energetyczna z końcem 2023 r., (po półwieczu pracy), wygasiła dwa najstarsze węglowe bloki nr 3 i 4 w Elektrowni Rybnik. Budowany obecnie największy w Polsce blok gazowo-parowy o mocy 882 MW, ma zastąpić wyłączane bloki węglowe.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE zwrócił uwagę, że nowy blok gazowo-parowy znacznie ograniczy emisje szkodliwych substancji pochodzących ze spalania węgla. Dodajmy, że szacowany koszt inwestycji w Rybniku to 3 mld zł.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Ochrona danych to nasz priorytet. Jak sobie radzimy? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *