Firma MGBI zaprezentowała raport „Postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe w budownictwie. Raport 2024”, z którego wynika, że sytuacja w sektorze budowlanym się poprawia. Liczba upadłości zmalała, jednak firmy znacznie częściej uciekają się do restrukturyzacji, by ratować się przed upadłością.
Mniej upadłości w branży budowlanej (GETTY, NurPhoto)
Zgodnie z raportem MGBI, w 2023 roku upadłość ogłosiły 52 firmy z sektora budowlanego, co oznacza spadek o 10 w porównaniu z rokiem poprzednim. Szczególnie dotknięte były przedsiębiorstwa zajmujące się wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. „Łącznie, w 2023 roku upadłość ogłosiło 31 firm z tego obszaru” – czytamy w opracowaniu. Dla kontrastu, wśród podmiotów wykonujących instalacje elektryczne oraz roboty związane z budową dróg i autostrad odnotowano po 4 bankructwa.
Michał Grzechowiak, współzałożyciel i Chief Operating Officer w MGBI, zwraca uwagę na skalę kosztów związanych z prowadzeniem firm budowlanych. – We wszystkich kategoriach poza wznoszeniem budynków zsumowanych upadłości było nie więcej niż 4, co pokazuje potężny rozrzut w stosunku do firm działających w tym obszarze – tłumaczy.
– Trudno się jednak temu dziwić, biorąc pod uwagę skalę, a zarazem koszty związane z prowadzeniem tego typu przedsiębiorstwa. Inwestycje w nowe obiekty, zarówno mieszkaniowe, jak i biurowe czy przemysłowe angażują zwykle ogromne środki, zaś w dobie nieprzewidywalnych wahań cech surowców, systematycznie rosnących kosztów pracy i trudnej sytuacji geopolitycznej finalizacja wielu projektów okazuje się bardzo trudna, a nawet niemożliwa – ocenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Największe wady euro. Ekonomiści rozprawili się z popularnymi mitami
Rekordowy wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych
Analiza MGBI wskazuje, że wśród przedsiębiorstw budowlanych, które zakończyły działalność w 2023 roku, dominowały te z ponad 20-letnim doświadczeniem rynkowym. Stanowiły one blisko jedną trzecią wszystkich upadających firm w branży.
Jednocześnie zwiększył się odsetek bankrutujących „świeżych” podmiotów, działających nie dłużej niż 5 lat – z 4 proc. w 2022 roku do 12 proc. w 2023. Średni czas istnienia firmy budowlanej ogłaszającej upadłość skrócił się do 14,6 lat z 15,8 lat rok wcześniej.
W minionym roku firmy budowlane znacznie chętniej sięgały po restrukturyzację jako sposób na przetrwanie trudności. Liczba otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych wyniosła aż 597, co oznacza wzrost o 170 proc. rok do roku i o 250 proc. w porównaniu z 2022 rokiem. Najczęściej decydowały się na to przedsiębiorstwa zajmujące się wznoszeniem budynków, wykonujące instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, cieplne, gazowe i klimatyzacyjne oraz podmioty z branży wykończeniowej – czytamy w raporcie.
„Najnowsza analiza MGBI potwierdza, że sytuacja budownictwa w Polsce nadal jest dość trudna, jednak można zauważyć tu dobre prognostyki na przyszłość” – ocenia Sylwia Szerenos, doradca restrukturyzacyjny w Continuum Restrukturyzacje sp. z o.o. Jak zauważa, liczba upadłości może być zaniżona ze względu na przeciążenie sądów i wysokie koszty postępowań upadłościowych. „Mimo wszystko, budujące jest jednak to, że sektor budowlany zdaje się coraz częściej zauważać szansę na ratowanie swojego biznesu i przetrwanie trudnych okresów poprzez postępowania restrukturyzacyjne” – dodaje ekspertka.
Zobacz także:
Co z polską gospodarką? Są nowe dane o PKB
Ostatnie dane wskazują, że produkcja budowlano-montażowa spadła. W kwietniu wskaźnik obniżył się o 2 proc. – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Wynik nie jest zaskoczeniem, bo eksperci spodziewali się spadku. Jego poziom był jednak płytszy od prognoz.