Według Wall Street Journal Alphabet, spółka macierzysta Google, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia startupu Wiz, specjalizującego się w cyberbezpieczeństwie. Transakcja ma być warta ok. 23 mld dol. Jeśli dojdzie do podpisania umowy, będzie to największa akwizycja w historii giganta.
Właściciel Google blisko kluczowego przejęcia (GETTY, CFOTO)
Jak donosi WSJ, negocjacje są na zaawansowanym etapie i umowa może zostać sfinalizowana w najbliższym czasie, o ile rozmowy nie ulegną nagłemu załamaniu. Wiele jednak wskazuje na to, że Google znajdzie się w posiadaniu jednej z najbardziej obiecujących firm ostatnich lat.
Wiz, założony w 2020 roku, szybko zyskał renomę w branży cyberbezpieczeństwa. Spółka oferuje oprogramowanie zabezpieczające przeznaczone dla chmury. W krótkim czasie osiągnęła imponujące wyniki finansowe. Przychody spółki sięgnęły w roku 2023 350 mln dol.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: "Polacy kupują auta premium na potęgę" tego nie ma w żadnym kraju w Europie – Kamil Makula
Strategiczne znaczenie akwizycji dla Google
Przejęcie Wiz może znacząco wzmocnić pozycję Google w sektorze rynku cloud computing. Obecnie gigant zajmuje w tym segmencie trzecie miejsce – za Amazonem i Microsoftem. WSJ podkreśla, że mimo iż usługi chmurowe Google rosną szybko – w ubiegłym roku przychody z tego segmentu wzrosły o 26 proc. – firma wciąż pozostaje w tyle za konkurencją. Akwizycja Wiz mogłaby pomóc w zmniejszeniu tej luki.
Warto zauważyć, że Wiz współpracuje obecnie z wieloma czołowymi firmami, w tym z Amazonem i Microsoftem, co może stanowić dodatkową wartość dla Google.
Google przejmuje na potęgę
W 2021 roku Google sfinalizował zakup specjalistów od sprzętu i oprogramowania dla sportowców – Fitbit za 2,1 miliarda dolarów. W 2022 roku przejęła specjalizujący się w cyberbezpieczeństwie Mandiant za prawie 5,4 miliarda dolarów. Jednakże przejęcie Wiz za 23 miliardy dolarów byłoby zdecydowanie największą transakcją w historii Google, przewyższając zakup Motorola Mobility za 12,5 miliarda dolarów w 2012 roku.
WSJ zauważa, że ta potencjalna akwizycja wpisuje się w szerszy trend konsolidacji w sektorze cyberbezpieczeństwa. Przykładem może być niedawne przejęcie firmy Splunk przez Cisco za 28 miliardów dolarów.