Turcja. „Cudowne dziecko kryptowalut” skazane na 11 tys. lat więzienia

Turecki sąd skazał Faruka Fatiha Ozera, założyciela i prezesa Thodeksu, jednej z największych w kraju giełd kryptowalut na 11 196 lat 10 miesięcy i 15 dni więzienia. Wraz z dwójką rodzeństwa, która ma też odsiedzieć taką samą karę, mają zapłacić grzywnę 26 miliardów 615 milionów 25 tysięcy lirów (924 mln euro) – informuje turecki portal aa.com.tr. Zdjęcie

Faruk Fatih Ozer (na zdjęciu w środku), założyciel i prezes Thodeksu /Berk Ozkan / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP /AFP

Faruk Fatih Ozer (na zdjęciu w środku), założyciel i prezes Thodeksu /Berk Ozkan / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP /AFP

Reklama

Thodex powstał w 2017 roku i szybko stał się jedną z największych giełd walut wirtualnych w kraju. A założyciel giełdy – Ozer – zyskał miano geniusza finansów. Wdarł się do tureckiego establishmentu, zaprzyjaźnił z najbardziej wpływowymi osobami w kraju i mając 22 lata stał się osobą publiczną.

Kryptowaluty sposobem na inflację

Turcy chętnie inwestują w kryptowaluty. Chronią oszczędności przed spadkiem wartości tamtejszej waluty – liry – który rozpoczął się ponad dwa lata temu. Według danych Tureckiego Instytutu Statystycznego, inflacja konsumencka w Turcji, w lipcu 2023 roku, wyniosła 47,8 procent, rok do roku. A w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 9,5 procent. 

W kwietniu 2021 r. giełda nagle upadła, Ozer zaczął się ukrywać, a aktywa inwestorów będące w posiadaniu Thodeksu zniknęły. Na podstawie międzynarodowego listu gończego Interpolu prezes firmy został aresztowany w zeszłym roku w Albanii. Po długim procesie prawnym w czerwcu tego roku dokonano jego ekstradycji do Turcji.

Ozer i rodzeństwo skazani

Proces w Stambule trwał krótko. Tamtejszy sąd uznał go za winnego prania pieniędzy, “tworzenia i kierowania organizacją w celu popełniania przestępstw”, „oszustw przy wykorzystaniu systemów informatycznych, banków lub instytucji kredytowych”, a także za przestępstwa na rzecz handlowców lub menadżerów przedsiębiorstw. Sędziowie uznali, że współwinnymi popełnionych czynów jest też rodzeństwo Ozera – jego siostra Serap i brat Guven. Im też postawiono takie same zarzuty. 

Tureckie agencje informacyjne podały, że oskarżeni, Ozer i jego rodzeństwo, zostali skazani odrębnie za każde z przestępstw wobec 2027 ofiar – poszkodowanych Thodeksu – co daje łączną liczbę lat odsiadywania kary. Jak podaje AFP, prokuratorzy wnieśli o skazanie Ozera na 40 562 lata więzienia. Został skazany na ponad trzykrotnie mniej. Takie nadzwyczajne wyroki więzienia są powszechne w Turcji od 19 lat – czasu zniesienia tam w 2004 r. kary śmierci.

Aktywa warte 2 miliardy dolarów

Według tureckich mediów, założyciel Thodeksu miał uciec z aktywami wartymi 2 miliardy dolarów. Jednak prokurator w akcie oskarżenia szacuje łączne straty inwestorów na 356 mln lirów. W momencie upadku giełdy kwota ta była warta około 43 mln dolarów. Teraz, po spadku wartości tureckiej waluty i podczas wysokiej inflacji, jest warta około 13 milionów dolarów. 

Na swoje usprawiedliwienie główny oskarżony powiedział przed sądem, że gdyby jego zamiary były przestępcze, to „nie zachowałby się tak amatorsko”. – Jestem na tyle mądry, aby przewodzić każdej instytucji na Ziemi – zapewniał prezes Thodeksu cytowany przez turecką agencję Anadolu.

ew

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. 1992-2022. Najlepszy czas Polski: PKN Orlen – z małej stacji CPN w międzynarodowy koncern paliwowy

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *