Finlandia wycofuje się z Traktatu Ottawskiego. Wraca do strategii obrony w zakresie min.

Finlandia poinformowała ONZ o swoim planie wyjścia z Traktatu Ottawskiego, który zakazuje tworzenia i używania min przeciwpiechotnych, jak poinformowało fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zgodnie z ustalonym protokołem, kraj oficjalnie wystąpi z porozumienia w styczniu 2026 roku.

Zdjęcie

Fiński parlament zatwierdził decyzję. Kraj wypowiedział traktat ottawski /Leon Neal / Staff /Getty Images

Fiński parlament ratyfikował decyzję. Kraj ten wystąpił z Traktatu Ottawskiego. / Leon Neal / Staff / Getty Images Reklama

W czerwcu fiński parlament zagłosował za wycofaniem się z Konwencji Ottawskiej , która zakazuje między innymi używania i produkcji min przeciwpiechotnych. Komitet Obrony Narodowej stwierdził, że fińskie siły zbrojne postrzegają ponowne wprowadzenie min do podstawowego arsenału militarnego jako „strategiczny atut wzmacniający ich obronę”.

Jesienią ubiegłego roku Finlandia, jako pierwszy kraj NATO na wschodniej flance, zainicjowała dyskusje dotyczące potencjalnego wycofania się z konwencji i przywrócenia min przeciwpiechotnych jako kluczowej broni. Fińskie dowództwo wojskowe podkreśliło, że Rosja aktywnie rozmieszcza miny przeciwpiechotne wzdłuż linii frontu w trwającym konflikcie na Ukrainie.

Reklama

Finlandia sprzeciwia się Traktatowi Ottawskiemu. Zyskał on szerokie poparcie.

W marcu ministrowie obrony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii poparli pomysł wyjścia z konwencji , twierdząc, że od czasu jej ratyfikacji „sytuacja bezpieczeństwa w naszym regionie uległa zasadniczemu pogorszeniu”.

Łotwa zatwierdziła tę akcję w kwietniu, Litwa na początku maja, a Estonia w czerwcu. Polskie przepisy dotyczące wystąpienia z konwencji zostały przyjęte przez Sejm 25 czerwca .

Finlandia i Litwa zamierzają w przyszłym roku rozpocząć produkcję min przeciwpiechotnych przeznaczonych zarówno dla własnych sił zbrojnych , jak i dla Ukrainy , podaje agencja Reuters.

Finlandia wznawia używanie min lądowych. Zrywa z traktatem

Finlandia utrzymuje najdłuższą granicę lądową z Rosją wśród krajów UE i NATO, mierzącą około 1300 kilometrów . Finlandia była jednym z ostatnich krajów UE, które ratyfikowały traktat zakazujący używania, przechowywania, produkcji i transferu min przeciwpiechotnych.

Miny przeciwpiechotne są aktywowane przez ciśnienie, ruch, wibracje lub inne bodźce . Są niedrogie, łatwe w rozmieszczeniu i mogą pozostawać w użyciu przez dłuższy czas.

Wideo: Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. „Wydarzenia”. Przekroczony poziom wody. Służby ratunkowe w pogotowiu. Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *