Ustawodawcy doszli do wniosku w sprawie przyszłości ustawodawstwa mającego na celu odpolitycznienie spółek z udziałem Skarbu Państwa. Proponowana poprawka została wprowadzona w marcu przez Polską 2050. Zwolennicy dążą do zakazania wpłat na rzecz partii politycznych przez osoby zasiadające w radach nadzorczych i zarządczych spółek Skarbu Państwa, a także do zwiększenia przejrzystości ich dochodów.
/ Wojciech Olkuśnik / East News
Ta proponowana poprawka dotyczy ustawy regulującej zarządzanie majątkiem państwowym i niektórych innych przepisów. Uzasadnienie propozycji podkreśla nacisk na podniesienie standardów kwalifikacyjnych i zaostrzenie kryteriów wykluczenia dla kandydatów ubiegających się o stanowiska w radach nadzorczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa . Aby to osiągnąć, wprowadza ona rolę niezależnego członka wybieranego w drodze otwartego konkursu.
Podczas prezentacji zapisów projektu ustawy w Sejmie w czwartek, lider grupy Polska 2050-TD, Paweł Śliz, stwierdził, że uchwalenie tej ustawy jest niezbędne dla przejrzystego zarządzania spółkami Skarbu Państwa przez „wyjątkowych ekspertów w swoich dziedzinach”. Stwierdził ponadto, że ustawa dopuszcza włączanie niezależnych członków do spółek z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych, którzy są całkowicie apolityczni i wybierani w drodze otwartych konkursów .
Reklama
– Członek niezależny nie może być związany z partią polityczną w ciągu dwóch lat poprzedzających jego nominację , ani nie może być zatrudniony przez partię polityczną lub urząd parlamentarny. Ponadto nie może pełnić funkcji członka parlamentu, senatora, radnego lub członka Parlamentu Europejskiego w ciągu dwóch lat poprzedzających jego nominację – dodał.
Depolityzacja spółek Skarbu Państwa. Posłowie podejmują decyzję o idei Polski 2050
Projekt ustawy dotyczący depolityzacji spółek z udziałem Skarbu Państwa został w piątek przekazany Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych , gdzie zostanie poddany dalszym obradom.
„W projekcie przewidziano również wymóg zachowania standardów ustawowych dotyczących profesjonalizmu, niezależności i niekaralności przez cały okres pełnienia funkcji przez członków rady nadzorczej, z możliwością odwołania w przypadku ich nieprzestrzegania. Ponadto projekt zakłada utworzenie publicznego rejestru wynagrodzeń dla członków organów nadzorczych i zarządzających spółek z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych (…)” – wskazano w uzasadnieniu.
Projekt rozporządzenia przewiduje zakaz przyjmowania przez partie polityczne i komitety wyborcze płatności i korzyści od członków organów zarządzających i nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.
A co z dyplomami MBA w spółkach Skarbu Państwa?
Poseł Śliz zaznaczył w czwartek, że członkowie niezależni będą powoływani do wszystkich spółek z udziałem Skarbu Państwa lub z państwowymi osobami prawnymi, w których Skarb Państwa ma bezpośredni lub pośredni wpływ na wybór co najmniej 70 proc. członków rady nadzorczej.
– Każdy członek powyżej progu 70% musi spełniać kryteria niezależności. W ten sposób łączymy zapewnienie nadzoru politycznego i rozliczalności z włączeniem ekspertów rynkowych. (…) Próg 70% umożliwi ministrowi aktywów państwowych zachowanie pełnej kontroli nad spółkami Skarbu Państwa – stwierdził w czwartek w Sejmie.
Śliz wspomniał także, że inicjatywa zakłada, iż zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa będą mogły wyłącznie osoby posiadające dyplomy MBA z akredytowanych uczelni . Minister Aktywów Państwowych będzie prowadził listę takich instytucji.