Świadczenia kardiologiczne, a także mammografia i cytologia – to badania, które dostępne będą w ramach centralnej e-rejestracji. Ruszył nabór wniosków. Resort zdrowia zdradza, ile przychodni i placówek medycznych już wyraziło chęć udziału w programie.
/Piotr Kamionka/REPORTER /Reporter
- Pilotaż centralnej e-rejestracji ruszył 24 sierpnia. Obecnie trwa przyjmowanie wniosków od placówek medycznych. Każda z nich czeka na ocenę.
- Ministerstwo Zdrowia informuje o kilkudziesięciu placówkach, które w pierwszych dniach działania programu przystąpiły do pilotażu. Zapytaliśmy resort o szczegółowe dane.
- Nieoficjalnie mówi się, że centralna e-rejestracja może stać się rozwiązaniem systemowym już pod koniec 2025 roku. Póki co dotyczyć będzie wybranych przychodni i usług medycznych.
Pilotaż Centralnej e-Rejestracji ruszył 24 sierpnia. To wtedy weszło w życie rozporządzenie, które dało przychodniom możliwość składania wniosków o przystąpienie do programu, a docelowo ma ograniczyć ilość niezrealizowanych konsultacji. Na umawianie wizyty przez IKP trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.
Reklama
Ile przychodni chce przystąpić do e-Rejestracji?
Otwarty nabór do centralnej e-rejestracji ruszył pod koniec sierpnia. Placówki medyczne wnioski mogą składać do wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, a dotyczy to przychodni, które mają podpisaną umowę z NFZ na realizację badań objętych pilotażem:
- wizyt w poradni kardiologicznej
- mammografii lub cytologii
Chodzi zatem o profilaktykę raka piersi i szyjki macicy oraz leczenie chorób sercowo-naczyniowych. Nabór wystartował dokładnie 26 sierpnia, a my zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, jak wygląda zainteresowanie przystąpieniem do pilotażu:
„Pilotażowe wdrożenie centralnej e-rejestracji jest obecnie na etapie przygotowywania, tj. składania wniosków oraz przygotowania danych dotyczących wizyt w systemie centralnym w celu udostępnienia ich Pacjentom (…) Do 4 września br. wpłynęło 41 wniosków o udział w pilotażu, które obecnie są oceniane” – przekazał Interii Biznes resort zdrowia.
Zgodnie z rozporządzeniem proces naboru jest ciągły, nie podano też daty granicznej na składanie wniosków.
Zysk dla przychodni i pacjentów
Placówki, które przystąpią do programu, otrzymają dodatkowe środki na realizację wspomnianych badań.
„Pierwszy jednorazowy bonus dotyczy przeniesienia danych o terminach wizyt do platformy P1 z wykorzystaniem własnego oprogramowania. Następnie harmonogram wizyt powinien być udostępniony w centralnej e-rejestracji dla pacjentów” – informuje NFZ.
Kolejne środki placówka otrzyma już po realizacji wizyty umówionej w systemie e-rejestracji. A co zyska pacjent? Docelowo centralna e-rejestracja skupi w sobie terminy do lekarzy z różnych przychodni i udostępni łatwy sposób na wyszukanie dogodnych terminów. To także proste odwołanie lub przełożenie wizyty. Wszystko bez telefonów i wcześniejszych wizyt w przychodni. Wystarczy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta. Na te udogodnienia przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.
Pilotaż wkrótce w całym kraju?
To początkowy etap nowego pomysłu na walkę z nieodwołanymi wizytami na NFZ, które nigdy się nie odbyły. NFZ szacuje, że tylko w 2023 roku ten problem dotyczył 1,3 mln wizyt w całym kraju.
„Jeżeli pilotaż potwierdzi przyjęte w nim założenia, centralna e-rejestracja przejdzie z wdrożenia pilotażowego we wdrożenie systemowe. Ciągłość usług centralnej e-rejestracji zostanie zachowana. Wdrożenie systemowe obejmie zakresy świadczeń objęte programem pilotażowym” – czytamy w przesłanej nam odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia.
To oznacza, że łatwiejszy dostęp do kardiologa czy na badania profilaktyczne w postaci cytologii i mammografii wkrótce może być dostępny dla wszystkich placówek medycznych. Resort dodaje, że w planach jest również rozszerzenie e-rejestracji o kolejne zakresy. Nieoficjalnie mówi się, że centralna e-rejestracja w całym kraju może być dostępna pod koniec 2025 roku.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News