W życie weszło nowe prawo dotyczące taksówek na aplikację. Po serii gwałtów i wykryciu nieprawidłowości u popularnych w Polsce przewoźników, Sejm przy ponadpartyjnej zgodzie przyjął nowe przepisy. Weryfikacja kierowcy czy zaświadczenie o niekaralności to tylko niektóre zmiany. Ma być bezpieczniej – przede wszystkim dla pasażerów taksówek. Kolejne rozwiązania zostaną wprowadzone w 2024 roku.
/NewsLubuski /East News
Reklama
- W życie wchodzą nowe przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów w przewozach na aplikację.
- Nowe prawo przyjęte przy ponadpartyjnej zgodzie zakłada m.in. weryfikację kierowców, identyfikator ze zdjęciem, a już wkrótce wymóg posiadania polskiego prawa jazdy.
- Zmiany zostały wprowadzone po serii przypadków przemocy seksualnej w stosunku do kobiet oraz wykryciu szeregu nieprawidłowości u kierowców i firm przewozowych.
- Uber, Bolt czy FreeNow zapowiadają dodatkowe zabezpieczenia.
- Pierwsze przepisy dotyczące taksówek na aplikację weszły w życie 17 września, następne zaczną obowiązywać 1 października, a kolejne zapowiedziano na 2024 rok.
W życie wchodzą nowe przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo klientów popularnych w Polsce taksówek na aplikację. Kierowca będzie musiał być zweryfikowany, posiadać zaświadczenie o niekaralności, a każdą taksówkę będzie mógł prowadzić tylko jeden kierujący.
Dla nowych kierowców przepisy zaczęły obowiązywać w niedzielę 17 września, a tych, którzy już jeżdżą na taksówkach, obejmą wraz z początkiem października. Właściciele firm mieli sporo czasu na przygotowanie się do zmian. Nowe przepisy zostały przyjęte przez parlament w kwietniu.
W taksówkach na aplikację ma być bezpieczniej. W życie wchodzi nowe prawo
W taksówkach na aplikację ma być bezpieczniej – temu służyć mają nowe przepisy, który zaczęły obowiązywać od tego tygodnia. Co się zmieni?
- Kierowca taksówki na aplikację będzie musiał stawić się na osobistą weryfikację w platformie przewozowej, w której zamierza pracować, w celu wykonania fotografii oraz sprawdzenia uprawnień do kierowania pojazdu. Do tej pory weryfikacja możliwa była również zdalnie.
- Identyfikator ze zdjęciem kierowcy będzie musiał wisieć w widocznym miejscu w taksówce i będzie to jedyny dokument, którym kierujący będzie mógł posługiwać się podczas przejazdów.
- Co najmniej raz na 50 kursów będzie dokonywana weryfikacja kierowcy w czasie rzeczywistym, czy przejazd wykonuje rzeczywiście ta osoba, której zlecono kurs.
- Kierowca będzie musiał posiadać zaświadczenie o niekaralności.
To niejedyne zmiany w taksówkach na aplikację. W 2024 roku w życie wejdą kolejne – każdy kierowca będzie zobowiązany do posiadania polskiego prawa jazdy. Tylko dokument uprawniający do kierowania pojazdami wydany w naszym kraju będzie uprawniać to przewożenia osób na taksówkach.
Weryfikacja kierowcy czy zaświadczenie o niekaralności. Nowe prawo po serii gwałtów w taksówkach na aplikację
Zmiana przepisów w przewozach na aplikację została wprowadzona po serii gwałtów dokonywanych przez kierowców na kobietach, a także wykryciu przez służby nieprawidłowości w autach, u kierowców czy przedsiębiorców pośredniczących w przewozach.
W ciągu ostatnich miesięcy policja przeprowadziła kontrole w wielu polskich miastach (m.in. w Szczecinie czy Warszawie). Głównym problemem był np. brak ważnego przeglądu technicznego pojazdu, zezwolenia na pobyt czy stan trzeźwości kierowcy.
Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający Freenow w rozmowie ze "Strefą Biznesu"
Poważnym problemem było zapewnienie bezpieczeństwa kobietom – w samej Warszawie, tylko w 2022 roku, doszło do 35 przypadków przemocy seksualnej w taksówkach na aplikację, a problem dotyczy całej Polski. To właśnie te wydarzenia, o których pisały media, skłoniły polityków do podjęcia działań.
Uber, Bolt czy FreeNow z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa. Nowe prawo przy ponadpartyjnej zgodzie
Najpopularniejsze firmy przewozowe na aplikację w Polsce – Uber, Bolt oraz FreeNow – zapewniają, że zdążyli wprowadzić nowe przepisy na czas. Co więcej, przewoźnicy wprowadzają dodatkowe środki bezpieczeństwa.
Każda firma przewozowa zapowiada inne zabezpieczenia zwiększające bezpieczeństwo pasażerów. Wśród nich są m.in.:
- Możliwość udostępnienia trasy bliskim,
- przycisk alarmowy w aplikacji, który pasażer będzie mógł użyć w razie niebezpieczeństwa,
- czy możliwość nagrywania dźwięku w trakcie przejazdu samochodem.
Zmiany w przewozach na aplikację zostały przejęte w kwietniu 2023 roku przy ponadpartyjnej zgodzenie.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce.