Bolt, Uber czy FreeNow z nowym prawem. W taksówkach ma być bezpieczniej

W życie weszło nowe prawo dotyczące taksówek na aplikację. Po serii gwałtów i wykryciu nieprawidłowości u popularnych w Polsce przewoźników, Sejm przy ponadpartyjnej zgodzie przyjął nowe przepisy. Weryfikacja kierowcy czy zaświadczenie o niekaralności to tylko niektóre zmiany. Ma być bezpieczniej – przede wszystkim dla pasażerów taksówek. Kolejne rozwiązania zostaną wprowadzone w 2024 roku. Zdjęcie

Bolt, Uber czy Freenow z nowym prawem. W taksówkach ma być bezpieczniej /NewsLubuski /East News

Bolt, Uber czy Freenow z nowym prawem. W taksówkach ma być bezpieczniej /NewsLubuski /East News

Reklama

  • W życie wchodzą nowe przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów w przewozach na aplikację.
  • Nowe prawo przyjęte przy ponadpartyjnej zgodzie zakłada m.in. weryfikację kierowców, identyfikator ze zdjęciem, a już wkrótce wymóg posiadania polskiego prawa jazdy.
  • Zmiany zostały wprowadzone po serii przypadków przemocy seksualnej w stosunku do kobiet oraz wykryciu szeregu nieprawidłowości u kierowców i firm przewozowych.
  • Uber, Bolt czy FreeNow zapowiadają dodatkowe zabezpieczenia.
  • Pierwsze przepisy dotyczące taksówek na aplikację weszły w życie 17 września, następne zaczną obowiązywać 1 października, a kolejne zapowiedziano na 2024 rok.

W życie wchodzą nowe przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo klientów popularnych w Polsce taksówek na aplikację. Kierowca będzie musiał być zweryfikowany, posiadać zaświadczenie o niekaralności, a każdą taksówkę będzie mógł prowadzić tylko jeden kierujący.

 

Dla nowych kierowców przepisy zaczęły obowiązywać w niedzielę 17 września, a tych, którzy już jeżdżą na taksówkach, obejmą wraz z początkiem października. Właściciele firm mieli sporo czasu na przygotowanie się do zmian. Nowe przepisy zostały przyjęte przez parlament w kwietniu.  

W taksówkach na aplikację ma być bezpieczniej. W życie wchodzi nowe prawo

W taksówkach na aplikację ma być bezpieczniej – temu służyć mają nowe przepisy, który zaczęły obowiązywać od tego tygodnia. Co się zmieni? 

  • Kierowca taksówki na aplikację będzie musiał stawić się na osobistą weryfikację w platformie przewozowej, w której zamierza pracować, w celu wykonania fotografii oraz sprawdzenia uprawnień do kierowania pojazdu. Do tej pory weryfikacja możliwa była również zdalnie.
  • Identyfikator ze zdjęciem kierowcy będzie musiał wisieć w widocznym miejscu w taksówce i będzie to jedyny dokument, którym kierujący będzie mógł posługiwać się podczas przejazdów.
  • Co najmniej raz na 50 kursów będzie dokonywana weryfikacja kierowcy w czasie rzeczywistym, czy przejazd wykonuje rzeczywiście ta osoba, której zlecono kurs.
  • Kierowca będzie musiał posiadać zaświadczenie o niekaralności

To niejedyne zmiany w taksówkach na aplikację. W 2024 roku w życie wejdą kolejne – każdy kierowca będzie zobowiązany do posiadania polskiego prawa jazdy. Tylko dokument uprawniający do kierowania pojazdami wydany w naszym kraju będzie uprawniać to przewożenia osób na taksówkach.

Weryfikacja kierowcy czy zaświadczenie o niekaralności. Nowe prawo po serii gwałtów w taksówkach na aplikację

Zmiana przepisów w przewozach na aplikację została wprowadzona po serii gwałtów dokonywanych przez kierowców na kobietach, a także wykryciu przez służby nieprawidłowości w autach, u kierowców czy przedsiębiorców pośredniczących w przewozach.  

W ciągu ostatnich miesięcy policja przeprowadziła kontrole w wielu polskich miastach (m.in. w Szczecinie czy Warszawie). Głównym problemem był np. brak ważnego przeglądu technicznego pojazdu, zezwolenia na pobyt czy stan trzeźwości kierowcy

Nowe prawo ma dać pasażerom dodatkowe bezpieczeństwo i pewność co do tego, że kierowca, który świadczy usługę, został zweryfikowany, co oznacza, że znana jest jego tożsamość, sprawdzone zostały jego uprawnienia do kierowania pojazdami oraz sprawdzona została jego niekaralność.

Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający Freenow w rozmowie ze "Strefą Biznesu"

Poważnym problemem było zapewnienie bezpieczeństwa kobietom – w samej Warszawie, tylko w 2022 roku, doszło do 35 przypadków przemocy seksualnej w taksówkach na aplikację, a problem dotyczy całej Polski. To właśnie te wydarzenia, o których pisały media, skłoniły polityków do podjęcia działań. 

Uber, Bolt czy FreeNow z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa. Nowe prawo przy ponadpartyjnej zgodzie

Najpopularniejsze firmy przewozowe na aplikację w Polsce – Uber, Bolt oraz FreeNow – zapewniają, że zdążyli wprowadzić nowe przepisy na czas. Co więcej, przewoźnicy wprowadzają dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Każda firma przewozowa zapowiada inne zabezpieczenia zwiększające bezpieczeństwo pasażerów. Wśród nich są m.in.: 

  • Możliwość udostępnienia trasy bliskim,
  • przycisk alarmowy w aplikacji, który pasażer będzie mógł użyć w razie niebezpieczeństwa,
  • czy możliwość nagrywania dźwięku w trakcie przejazdu samochodem. 

Zmiany w przewozach na aplikację zostały przejęte w kwietniu 2023 roku przy ponadpartyjnej zgodzenie.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. 1992-2022. Najlepszy czas Polski: PFR – w jaki sposób pomaga polskim przedsiębiorcom?

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *