Do sanatorium już niedługo będzie można dostać się łatwiej i szybciej. Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie uproszczonych wniosków o skierowanie do uzdrowiska. Poszerzony ma też zostać zakres wskazań medycznych kwalifikujących pacjentów do leczenia w sanatorium.
/MONKPRESS /Reporter
Pobyt w sanatorium. MZ planuje istotne zmiany
Resort zdrowia kierowany przez Izabelę Leszczynę przygotowuje zmiany w dwóch rozporządzeniach kluczowych dla przyznawania pacjentom pobytu w sanatorium – w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe i w sprawie kwalifikowania do leczenia uzdrowiskowego. Oba projekty nowelizacji były omawiane na niedawnym (9 lipca) posiedzeniu połączonych parlamentarnych zespołów ds. lecznictwa uzdrowiskowego oraz na rzecz wspierania rozwoju uzdrowisk i gmin uzdrowiskowych. O sprawie pisze Portal Samorządowy.
Proponowane zmiany po wejściu w życie mają ułatwić dostęp do sanatoriów. Po pierwsze – wypełnianie wniosków o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe będzie łatwiejsze i szybsze. Po drugie – poszerzy się grupa osób kwalifikujących się do pobytu w sanatorium, bo wydłużona zostanie lista wskazań do takiej formy leczenia.
Reklama
Wniosek o skierowanie do sanatorium. Co się zmieni?
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę wszelkie wskazania i przeciwwskazania w przypadku konkretnego pacjenta. Od 1 lipca 2023 r. wystawiane są e-skierowania, które następnie są automatycznie przesyłane do właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Cytowana przez portalsamorzadowy.pl lek. med. Aleksandra Sędziak, konsultantka krajowa w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, zauważyła na wspomnianym posiedzeniu parlamentarnych zespołów, że obecnie obowiązujący wzór wniosku o skierowanie do sanatorium jest skomplikowany i przestarzały; nie wykorzystuje też w pełni możliwości, jakie wiążą się z e-skierowaniami.
– Wypełnianie takich formularzy przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest dziś bardzo czasochłonne. Dlatego wielu lekarzy POZ niechętnie korzysta z tych wniosków, a wcale nie tak rzadko wręcz rezygnują z ich wypełniania, co uniemożliwia pacjentom dostęp do lecznictwa uzdrowiskowego, mimo że mają ku temu wskazania medyczne – mówiła dr Sędziak.
Według zapowiedzi konsultantki krajowej, nowy wzór wniosku proponowany przez resort zdrowia będzie „skrócony, będzie w nim zdecydowanie mniej pozycji niż obecnie, żeby maksymalnie ułatwić proces kwalifikowania i kierowania pacjentów na leczenie uzdrowiskowe”.
Nowy wzór został przygotowany po konsultacjach ze środowiskiem lekarskim, którego przedstawiciele skarżyli się m.in. na uciążliwość procedur związanych z wpisywaniem do wniosków obszernych informacji o wcześniejszym leczeniu pacjenta czy wyników badań. Efektem uproszczeń ma być przejrzysty wniosek, dzięki któremu lekarz kwalifikujący w wojewódzkim oddziale NFZ szybko i łatwo dobierze odpowiednią dla danej osoby placówkę.
Michał Dzięgielewski, dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia, przekazał, że resort MZ popiera propozycje lekarzy ws. uproszczenia wniosku o skierowanie do uzdrowiska. Nie wskazał jednak dokładnego terminu rozpoczęcia prac nowelizacyjnych, zauważył jedynie, że taki wniosek „będzie już miał wyłącznie elektroniczną formę” (obecnie w niektórych przypadkach wniosek może zostać wypisany w tradycyjnej, papierowej formie). – Dlatego zanim jego ostateczny kształt trafi do konsultacji publicznych, będzie musiał zostać przygotowany od strony informatycznej przez Centrum e-Zdrowia – mówił dyrektor Dzięgielewski.
Nowe wskazania medyczne do pobytu w sanatorium. Kto skorzysta?
Zarówno konsultant krajowa Aleksandra Sędziak, jak i dyrektor Michał Dzięgielewski przekazali, że resort zdrowia pracuje nad nowelizacją drugiego rozporządzenia – w sprawie kwalifikowania do leczenia uzdrowiskowego. Zmiany mają poszerzyć grono osób, które będą mogły korzystać z pobytów w sanatorium.
Zakres wskazań medycznych do leczenia uzdrowiskowego zostanie poszerzony o:
- rekonwalescencję onkologiczną,
- leczenie schorzeń psychosomatycznych,
- rehabilitację po transplantacji.
Według najnowszych (maj 2024) danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce w końcu 2023 r. funkcjonowało 257 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które w ciągu ubiegłego roku przyjęły blisko 904 tys. kuracjuszy (ponad 819 tys. leczonych było stacjonarnie). Z pobytu w sanatorium skorzystało w 2023 r. o 10,4 proc. kuracjuszy więcej niż w 2022 r.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News