Będą zmiany, jeśli chodzi o finanse publiczne. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w tej kwestii – wynika z rządowego komunikatu. Chodzi o dostosowanie polskiego prawa do wymogów UE. Stabilizująca reguła wydatkowa (SRW) obejmie więcej podmiotów niż do tej pory.
/ Wojciech Stróżyk /Reporter
- UE bierze się za finanse publiczne państw członkowskich
- Polska dostosowuje prawo do nowych wymagań – jest już projekt ustawy w tej sprawie
- Więcej jednostek będzie objętych tzw. stabilizującą regułą wydatkową
- To ograniczenie wyznaczające limit wydatków publicznych, którego nie wolno przekroczyć
- Do tego jesienią mamy poznać projekt rekomendacji dotyczący tempa redukcji deficytu
Rada Ministrów przyjęła w środę projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Projekt ma dostosować polskie prawo do nowej reformy UE. Chodzi o stabilizującą regułę wydatkową.
Reklama
Zgodnie z projektem zostaną nią objęte kolejne jednostki sektora finansów publicznych. To m.in. o Zakład Ubezpieczeń Społecznych, agencje wykonawcze czy instytucje gospodarki budżetowej. Razem będzie to około 90 jednostek – wskazuje rząd.
Będą zmiany w regule trzymającej w ryzach publiczne wydatki
Stabilizacyjna reguła wydatkowa określa nieprzekraczalny limit wydatków organów i jednostek z sektora finansów publicznych. W praktycznym wymiarze to po prostu wzór, według którego liczy się, ile dana instytucja może maksymalnie wydać w danym roku budżetowym. Wzór uwzględnia różne czynniki makroekonomiczne takie jak poziom zadłużenia, inflacja czy tempo wzrostu gospodarczego.
Chodzi o to, żeby budżet państwa nie zadłużał się nadmiernie. Ale także o to, by uwzględnić warunki gospodarcze takie jak okresy spowolnienia gospodarczego, kiedy potrzebne może być więcej wydatków ze strony publicznej.
Unijna reguła obejmie nowe podmioty. „Poszerzamy przestrzeń fiskalną”
Projekt nowelizacji przyjęty w środę przez rząd ma dostosować polskie prawo do reformy zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 kwietnia 2024 roku. „W efekcie poszerzamy przestrzeń fiskalną” – podano w komunikacie.
Nowe zasady mają obowiązywać po raz pierwszy dla budżetu na 2025 rok.
Zmieni się – zgodnie z wymogami UE – definicja działań dyskrecjonalnych, czyli takich, które umożliwiają rządowi wywieranie wpływu na sytuację gospodarczą państwa za pomocą prowadzonej polityki.
Stabilizująca reguła wydatkowa obejmie zaś ok. 90 nowych jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o podmioty, których plany finansowe są obecnie zamieszczane w formie załączników w ustawie budżetowej. Jak wylicza rząd, SRW obejmie między innymi:
- ZUS,
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju,
- Narodowe Centrum Nauki,
- Centrum Obsługi Administracji Rządowej,
- Polski Instytut Ekonomiczny,
- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Ponadto, do SRW włączone zostaną skarbowe papiery wartościowe, które przekazywane są nieodpłatnie jednostkom sektora instytucji rządowych i samorządowych przez jednostki i organy objęte SRW.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL