Finlandia inwestuje w strzelnice. „Mamy dużą wolę obrony kraju”

Niedawno na łamach naszego serwisu informowaliśmy, że w szwedzkich organizacjach obronnych brakuje wakatów, z uwagi na wzmożone zainteresowanie obywateli. Jako powód takich zachowań wskazuje się przede wszystkim groźby ze strony Rosji. Jak donoszą zagraniczne media, również Finlandia chce pogłębić zaangażowanie swoich obywateli w działania obronne, dlatego kraj graniczący z Rosją planuje zbudować 300 strzelnic. Szkolenia mają być bardziej dostępne dla ludzi w całym kraju. Zdjęcie

Zdecydowany krok Finlandii. Władze zapowiadają ponad 300 nowych strzelnic / Alessandro RAMPAZZO / AFP /AFP

Zdecydowany krok Finlandii. Władze zapowiadają ponad 300 nowych strzelnic / Alessandro RAMPAZZO / AFP /AFP Reklama

Wojska rosyjskie rozpoczęły atak na Ukrainę w lutym 2022 r. W europejskich krajach widać coraz większe zainteresowanie obroną narodową, co jest wynikiem działań podejmowanych przez rosyjskiego agresora.  

Jak podaje „The Guardian„, fiński rząd planuje w najbliższych latach zwiększyć liczbę strzelnic z obecnych 670 do 1000. Dla porównania, na przełomie XXI i XXI wieku w Finlandii było 2000 takich obiektów.

Finowie się mobilizują. Strzelectwo jako hobby

Brytyjski dziennik zauważa, że w kraju, który w ubiegłym roku dołączył NATO i który dzieli z Rosją granicę o długości 1336 km, strzelectwo może stać się popularnym hobby, które dodatkowo będzie leżało w interesie obrony narodowej.  

Reklama

– Obecny rząd zamierza zwiększyć liczbę strzelnicFinlandii z około 600-700 do 1000 – powiedział w rozmowie z dziennikiem Jukka Kopra, poseł do parlamentu Partii Koalicji Narodowej i przewodniczący fińskiej komisji obrony. Dodał, że fiński model obronny „opiera się na tym, że ludzie samodzielnie posiadają i rozwijają swoje umiejętności strzeleckie”. 

Finowie przygotowują się na najgorsze

„The Guardian” zauważa, że od czasu inwazji rosyjskiego agresora na Ukrainę w Finlandii odnotowano dwa razy większe zainteresowanie szkoleniami, które mają na celu nauczenie rezerwistów i ludności cywilnej technik obronnych. To jednak nie wszystko, bo więcej Finów ubiega się również o licencje na broń.  

– Mamy bardzo dużą wolę obrony kraju – powiedział dyrektor wykonawczy fińskiego stowarzyszenia zajmującego się szkoleniem i edukacją obronną. Dodał, że w 2023 r. stowarzyszenie zorganizowało 116 000 dni szkoleniowych. W poprzednich latach było ich zwykle około 50 000.  

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Animator jednym z zawodów przyszłości Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *