W bieżącym roku biznes stracił wielu swoich reprezentantów. Wśród nich znaleźli się prezesowie czy właściciele znanych firm, filantropi, ekonomiści oraz wizjonerzy, którzy swoim osiągnięciami odcisnęli piętno na dzisiejszym świecie.
/123RF.com/AFP /
Reklama
Silvio Berlusconi, 87 lat
/AFP
Za życia Silvio Berlusconi łączył świat biznesu i polityki. Zarządzał we Włoszech koncernem medialnym Mediaset, grupą wydawniczą „Mondadori” czy grupą bankową Mediolanum SpA. W połowie lat 90. stanął po raz pierwszy za sterami państwa. Premierem Włoch był trzykrotnie: w 1994 roku, w latach 2001-06 oraz 2008-11. W ostatnich latach życia był liderem prawicowej koalicji Forza Italia.
Berlusconi był postacią kontrowersyjną. W październiku 2012 roku został skazany za oszustwa podatkowe w związku z prowadzonym biznesem medialnym, jednak kara więzienia została uchylona przez Sąd Kasacyjny niemal rok później. Głośno było również o skandalach obyczajowych z jego udziałem. Były premier Włoch pozostawił po sobie majątek o równowartości 6,8 mld dolarów. Zmarł 12 czerwca 2023 r.
John Edward Warnock, 83 lata
/MARIO TAMA/AFP /AFP
Amerykański naukowiec komputerowy, wynalazca, filantrop. John Edward Warnock zmarł 19 sierpnia 2023 r. w wieku 83 lat. Jego największym osiągnięciem było założenie firmy Adobe specjalizującej się w tworzeniu programów graficznych. Na jej czele stał od 1982 do 2001 roku.
Mohamed Al-Fayed, 94 lata
/BEN STANSALL/AFP /AFP
Egipski przedsiębiorca, multimilioner, a prywatnie ojciec Dodiego Al-Fayeda, ostatniego partnera księżnej Diany, który wraz z nią zginął w 1997 roku w tragicznym wypadku w Paryżu. Część swojego biznesowego życia poświęcił na działalność w Wielkiej Brytanii. Był on m.in. do 2013 r. właścicielem londyńskiego klubu piłkarskiego Fulham F.C. czy słynnego domu towarowego Harrods. Posiadał on także udziały w luksusowym hoteli Ritz w Paryżu. Zmarł 30 sierpnia br., w wieku 94 lat.
Paco Rabanne, 88 lat
/ Bernaux Edouard/ABACA/Abaca/East News /East News
Projektant mody zmarł w wieku 88 lat w swoim domu we Francji. Marka jego perfum jest znana na całym świecie. Swoją karierę zaczynał pracując dla Givenchy, Diora oraz Balanciagi. Własny dom mody założył w 1966 r. Paco Rabanne był pseudonimem, jego właściwie imię i nazwisko brzmi Francisco Rabaneda Cuervo. Do swoich dzieł wykorzystywał niekonwencjonalne materiały, takie jak metal, papier czy plastik. Zmarł 3 lutego.
Carl Horst Hahn, 97 lat
/WOLFGANG WEIHS DPA /AFP
Niemiecki biznesmen, który w latach 1982-93 stał na czele grupy Volkswagen. Zmarł 14 stycznia, w wieku 97 lat.
Gordon E. Moore, 94 lata
/Justin Sullivan/Getty Images /Getty Images
Amerykański biznesmen, współzałożyciel największego producenta podzespołów komputerowych na świecie, czyli Intela. Zasłynął także sformułowaniem prawa Moore’a. Wskazał w nim, że liczba tranzystorów, które umieszcza się w chipie komputerowych, co roku będzie się podwajać. W latach 1975-87 pełnił funkcję dyrektora generalnego w stworzonej przez siebie firmie. Zmarł 24 marca br.
Janusz Zalewski, 65 lat
Rozwiń
Polski biznesmen z branży hotelarskiej. Był właścicielem hoteli Sandra SPA w Karpaczu i Pogorzelicy oraz hotelu Zalewski w Mrzeżynie. Zmarł 29 maja 2023 r. na skutek obrażeń poniesionych w wypadku za granicą.
Paweł Prokop, 52 lata
/materiały prasowe /
Wieloletni wiceprezes firmy informatycznej Comarch. W zarządzie spółki zasiadał od 1996 roku. Paweł Prokop był absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku informatyka. Ukończył również program Executives MBA przy Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Zmarł 10 marca br.
Krzysztof Jakubowski, 52 lata
/Krzysztof Jakubowski/LinkedIn /
Krzysztof Jakubowski zmarł w wieku 52 lat. Menedżer przez większość kariery zawodowej był związany ze spółką LPP, właścicielem m.in. sieci sklepów Reserved, w której pracował od 1999 roku i był odpowiedzialny za rozwój marki Esotiq & Henderson. W 2011 roku firma została wydzielona ze struktur holdingu. Krzysztof Jakubowski najpierw był wiceprezesem zarządu, a w lipcu 2022 roku stanął na czele firmy.
Rafał Stepnowski, 54 lata
/Jerzy Pinkas/gdansk.pl /
Członek Gdańskiego Klubu Biznesu oraz prezes spółki Boeing Poland. Większość zawodowego życia poświęcił branży lotniczej. Miał swój udział w realizacji dostawy 96 helikopterów Apache AH-64 dla polskiej armii. Zmarł 7 lutego br.
Jerzy Piotr Gwizdała, 66 lat
/Jerzy Pinkas/gdansk.pl /
Polski ekonomista, przez całe życie związany z Gdańskiem. W latach 1998-2001 pełnił funkcję wiceprezydenta miasta, natomiast w latach 2016-2020 był rektorem Uniwersytetu Gdańskiego. Zmarł 5 sierpnia br.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL