Wideo: Średniowieczne szkielety znalezione w sercu Brukseli podczas wykopalisk archeologicznych
Archeolodzy w Brukseli w Belgii natknęli się niedawno na pozostałości starego cmentarza, położonego w ruchliwej części miasta. Pozostałości pochodzą ze średniowiecza. (Źródło: @mijnmivb via Facebook)
NOWOŚĆTeraz możesz słuchać artykułów Fox News!
Polscy archeolodzy niedawno odkryli elitarny pochówek rycerza w niezwykłym stanie – i to w samym sercu tętniącego życiem miasta turystycznego.
Grobowiec został odkryty w Gdańsku, historycznym mieście cenionym za barwną architekturę i położenie nad malowniczą Motławą. O odkryciu poinformowała w tym miesiącu polska firma archeologiczna ArcheoScan.
Grób rycerza odnaleziono pod terenem, na którym kiedyś mieściła się Lodziarnia Miś, popularna lodziarnia, która kiedyś stała u zbiegu ulic Sukienniczej i Grodzkiej.
W rozmowie z Fox News Digital organizacja poinformowała, że teren ten był niegdyś cmentarzem z XIII wieku, obok ruin najstarszego znanego kościoła w Gdańsku. Oba obiekty znajdują się w historycznym centrum miasta, znanym jako Śródmieście.
„Ten kościół został zbudowany z drewna dębowego ściętego w 1140 roku, na podstawie datowania dendrochronologicznego” – poinformowała organizacja. „Obecnie jest uznawany za najstarszy drewniany kościół, jaki kiedykolwiek zidentyfikowano w Polsce”.
Archeolodzy niedawno odkryli pochówek rycerza w sercu historycznej dzielnicy Gdańska, niedaleko najstarszego drewnianego kościoła w Polsce. (Sylwia Kurzyńska / ArcheoScan)
Nagrobek, datowany na koniec XIII lub XIV wieku, został pochowany we wczesnośredniowiecznym grodzie na terenie miasta. Archeolodzy stwierdzili, że miejsce to było „kluczowym miejscem władzy, wiary i pochówku” w średniowiecznym Gdańsku.
Grobowiec prawdopodobnie należał do elitarnego rycerza i został wykonany z wapienia sprowadzonego ze szwedzkiej wyspy Gotlandii. Rzeźby w grobie również zostały wykonane z kunsztem, co sugeruje, że nagrobek wykonał wysokiej klasy rzemieślnik.
„Nagrobki figuralne przedstawiające postacie w pełnej zbroi są rzadkością w Polsce, zwłaszcza z XIII–XIV wieku.”
Zdjęcia z odkrycia pokazują niewyraźny obraz męskiej postaci stojącej wyprostowanej, ubranej w pełną zbroję kolczą i spodnie od legginsów.
„[Na zdjęciu] trzyma miecz i tarczę” – zauważył ArcheoScans.
„Mimo pewnych uszkodzeń, głowa, lewa stopa i wiele szczegółów zbroi i broni pozostają widoczne.”
Pomimo kruchej wapiennej struktury, nagrobek rycerza zachował niezwykłe detale, w tym detale kolczugi, mimo że został przeniesiony pod ziemię na wiele stuleci. (Sylwia Kurzyńska / ArcheoScan)
ArcheoScan twierdzi, że mimo iż wapień jest bardzo kruchy, nagrobek dobrze zniósł próbę czasu.
„Nagrobek jest zaskakująco dobrze zachowany, biorąc pod uwagę, że został wykonany z miękkiego wapienia i zakopany przez wieki” – dodała organizacja. „Rzeźbiona postać, zbroja i tarcza są nadal widoczne”.
W dokumencie zauważono również: „Nagrobki tego typu były wówczas w Polsce bardzo rzadkie i zazwyczaj wykonywano je dla ważnych osobistości. Nie ma jednak dowodów łączących tę figurę z Zakonem Krzyżackim, a żadne inskrypcje nie potwierdzają tego związku”.
Podczas wykopalisk archeolodzy ostrożnie podnieśli płytę grobową i odsłonili kompletny szkielet rycerza. Wstępne oględziny wykazały, że wojownik mierzył od 165 do 175 cm wzrostu, co jak na tamte czasy było wartością powyżej średniej.
Teren wykopalisk, znany jako Śródmieście, uważany jest za obszar o największym znaczeniu archeologicznym w Gdańsku w Polsce. (Sylwia Kurzyńska / ArcheoScan)
„Kości znaleziono w anatomicznym ustawieniu, co potwierdza, że nagrobek wskazywał miejsce pochówku” – dodał ArcheoScan. „Szkielet jest dobrze zachowany, chociaż przy ciele nie znaleziono żadnych przedmiotów grobowych”.
Eksperci mają nadzieję przeprowadzić dalsze badania, w tym analizy genetyczne, które pozwolą ustalić wiek rycerza w chwili śmierci, a także historię jego zdrowia.
Dalsza analiza izotopowa może rzucić światło na jego styl życia i dietę, a także na wszelkie możliwe powiązania z innymi pochówkami.
„Razem nagrobek, kościół i cmentarz pomagają opowiedzieć bogatą i wielowarstwową historię wczesnośredniowiecznego Gdańska”.
Archeolodzy planują również przeprowadzenie rekonstrukcji twarzy.
ArcheoScan podkreślił, że odkrycie jest „jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych w Polsce w ostatnich latach”, rzucającym światło na zwyczaje pogrzebowe i średniowieczną symbolikę.
Nagrobek, wykonany z importowanego wapienia gotlandzkiego, odzwierciedla wysoki status rycerza pochowanego pod nim. (Sylwia Kurzyńska / ArcheoScan)
„Nagrobki figuralne przedstawiające postacie w pełnej zbroi są rzadkością w Polsce, zwłaszcza z XIII–XIV wieku” – podsumowuje organizacja.
„Razem nagrobek, kościół i cmentarz pomagają opowiedzieć bogatą i wielowarstwową historię wczesnośredniowiecznego Gdańska”.
Sourse: www.foxnews.com