Nie tylko torebek i kieszeni należy pilnować w przeddzień Wszystkich Świętych. To wyjątkowe święto, gdy chronić przed złodziejami trzeba także groby najbliższych. Ale jak ochraniać znicze i chryzantemy, gdy nie ma nas na cmentarzu? Wystarczy zabrać ze sobą… marker.
/123RF/Picsel, 123RF/Picsel /123RF/PICSEL
Tak zwane hieny cmentarne będą w najbliższych dniach pojawiać się przy bogato zdobionych grobach. Okazuje się, że znicze, wazony i chryzantemy wystarczy w prosty sposób oznaczyć, aby zadziałać odstraszająco na złodziei.
Nie musisz przyklejać, oznacz
Od kilku lat problem kradzieży na cmentarzach pogłębia się. To najczęściej drobne występki, które ciężko wykryć, jednak coraz większa kreatywność dotyczy nie tylko przestępców, ale również rodzin, chcących chronić groby swoich bliskich.
Nadal bardzo popularne jest stosowanie kleju do wazonów czy zniczy, jednak to rozwiązanie nieidealne – nagrobki niszczeją, przedmioty szybko się starzeją, a ich usuwanie jest uciążliwe. Coraz częściej używamy także farb fluorescencyjnych, które widoczne są jedynie pod odpowiednim oświetleniem. Jest jednak prostszy sposób.
Reklama
Wodoodporny marker pozwoli na zanotowanie na lampionach czy doniczkach kwiatów charakterystycznych informacji: inicjałów właściciela, daty czy innych znaków, które pozwolą połączyć dany przedmiot z konkretną osobą. Jak przypomina „Fakt”, nie jest to stuprocentowa ochrona przed kradzieżą, ale najczęściej prosty sposób na odstraszenie złodzieja. Taki przedmiot zawsze łatwiej jest odnaleźć i zidentyfikować, a to ryzykowne dla osoby, która przywłaszczy sobie cudzą własność.
Akcje „Hiena” i „Znicz”
Już w czwartek po południu zaczęły się akcje straży miejskiej pod hasłami „Znicz” i „Hiena”. Blisko 500 strażników miejskich w zbliżający się weekend będzie czuwać nad porządkiem i bezpieczeństwem odwiedzających groby, informuje PAP.
Podczas akcji „Hiena” strażnicy skupią się również na bezpieczeństwie osób odwiedzających cmentarze. Apelują też do mieszkańców, aby sami również o nie zadbali. Część patroli wyznaczonych do działań po zmroku otrzyma noktowizory.
Działania w ramach akcji „Znicz” skupią się na zapewnieniu bezpieczeństwa i płynności ruchu pieszego i kołowego. Priorytetem będzie ruch pieszych i komunikacja miejska. Funkcjonariusze będą reagować w przypadkach niestosowania się przez kierujących m.in. do zakazów parkowania.
Działania w ramach akcji „Hiena” i „Znicz” zaczęły się w czwartek po południu 31 października, a skończą 4 listopada rano. W obu akcjach straż miejska będzie współdziałać z policją.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. © 2024 Associated Press