Darmowa komunikacja miejska. Za oddaną krew pojedziesz ze zniżką 100 proc.

Darmowa komunikacja miejska przysługuje najczęściej emerytom, którzy na przykład we Wrocławiu, Bydgoszczy i Lublinie mogą cieszyć się bezpłatnymi przejazdami już po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Wszyscy emeryci są natomiast objęci zniżką od 70. urodzin. Nie trzeba jednak być emerytem, ani czekać na 70. urodziny, jeśli spełni się inny warunek. Ten dotyczy krwiodawstwa. Dawca może liczyć na darmową komunikację miejską, a jeśli nie na bezpłatne przejazdy, to chociaż na zniżki w komunikacji. Zdjęcie

Darmowa komunikacja miejska. Za oddaną krew pojedziesz ze zniżką 100 proc. /auter /123RF/PICSEL

Darmowa komunikacja miejska. Za oddaną krew pojedziesz ze zniżką 100 proc. /auter /123RF/PICSEL

Reklama

  • Darmowa komunikacja miejska to przywilej, który przysługuje nie tylko 70-latkom. O zniżkę 100 proc. na przejazdy starać się mogą znacznie młodsi Polacy.
  • Warunek do uzyskania zniżki jest jeden – wystarczy oddać odpowiednią ilość krwi i stać się honorowym dawcą.
  • Krwiodawstwo może zaowocować niespodziankami większymi niż darmowa komunikacja miejska – to także na przykład bezpłatne leki.

Darmowa komunikacja miejska to wspaniała okazja do zaoszczędzenia w okolicznościach wszechobecnej drożyzny. Bezpłatne przejazdy komunikacją mogą być ulgą dla niejednego pasażera, gdy drożeją nawet bilety na autobusy, tramwaje i metro. Na prezent w postaci darmowej komunikacji miejskiej mogą liczyć jednak nie tylko polscy emeryci, którzy zniżkę 100 proc. na przejazdy zyskują z 70. urodzinami.

Darmowa komunikacja miejska nie tylko dla emerytów. Jest jeden warunek bez kryterium wieku

O darmową komunikację miejską możemy starać się przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60. urodzin w wypadku kobiet i 65. urodzin w przypadku mężczyzn. Droga do zniżek na bilety, a w końcu także bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską prowadzi przez krwiodawstwo.

Regularne krwiodawstwo skutkuje uzyskaniem tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi (ZHDK) oraz legitymacji i odznaczenia. Tytuł ma trzy poziomy, które można otrzymać za kolejne zasługi. Na każdym z poziomów czekają inne benefity, a same tytuły przysługują za oddanie odpowiedniej ilości krwi:

  • Zasłużony Honorowy Dawca Krwi trzeciego stopnia: 6 litrów krwi oddanej przez mężczyznę i 5 litrów krwi oddanej przez kobietę,
  • Zasłużony Honorowy Dawca Krwi drugiego stopnia: 12 litrów krwi oddanej przez mężczyznę i 10 litrów krwi oddanej przez kobietę,
  • Zasłużony Honorowy Dawca Krwi pierwszego stopnia: 18 litrów krwi oddanej przez mężczyznę i 15 litrów krwi oddanej przez kobietę.

Na darmową komunikację miejską trzeba poczekać. Najpierw za krew dają zniżki

Już osiągnięcie trzeciego, czyli najniższego stopnia ZHDK, skutkuje przyznaniem ciekawych przywilejów. Wśród nich jest korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych poza kolejnością. Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi trzeciego stopnia mogą liczyć także na bezpłatne leki, które znajdziemy w wykazie na stronach internetowych resortu zdrowia.

Oddanie 5 litrów krwi w przypadku pań i 6 litrów w przypadku panów już może skutkować zniżkami w komunikacji miejskiej. Zniżki na bilety komunikacji miejskiej nie przysługują wszędzie tak samo. Dlatego ZHDK trzeciego stopnia nie powinni się dziwić, gdy w jednym mieście naliczą zniżkę na komunikację miejską, a w innym nie będą mieć upustu.

Czy Honorowemu Dawcy Krwi po 20 litrach należy się darmowa komunikacja miejska?

Oprócz trzech stopni Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, które są określone odpowiednimi ilościami oddanej krwi, istnieje także tytuł Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia NaroduTen przyznawany jest po oddaniu 20 litrów krwi lub innych jej składników odpowiadających tej ilości.

Tytuł Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu uprawnia do odebrania specjalnej odznaki od samego ministra zdrowia. Do odznaczenia dołączona jest legitymacja, która potwierdza, że oddaliśmy 20 litrów krwi lub jej składników.

Przyznanie tytułu i odznaki nie nadaje żadnych dodatkowych przywilejów. Te osiągamy już bowiem na drodze zdobywania kolejnych stopni tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Ile więc krwi trzeba oddać, aby uzyskać darmową komunikację miejską?

Krwiodawstwo a darmowa komunikacja miejska. Ile litrów trzeba oddać?

Aby korzystać z darmowej komunikacji miejskiej, należy oddać krew w ilości określonej przez władze samorządowe danego miasta. Nie ma jednej ilości oddanej krwi, która uprawnia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w całej Polsce.

W większości polskich miast, które posiadają komunikację miejską, darmowe przejazdy przysługują po uzyskaniu tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi pierwszego stopnia, czyli po oddaniu 18 litrów krwi przez mężczyzn i 15 litrów krwi przez kobiety. W wypadku takich miejscowości osiągnięcie wcześniejszych tytułów owocuje przyznaniem zniżek na komunikację miejską. Ulgi na bilety wynoszą wówczas 50 proc. lub 75 proc. w zależności od miasta.

Są jednak i takie miasta w Polsce, które darmową komunikację miejską przyznają już Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi trzeciego stopnia (6 litrów krwi oddanej przez mężczyzn i 5 litrów krwi oddanej przez kobiety). Na darmową komunikację miejską mogą liczyć ZHDK trzeciego stopnia w miastach takich jak Włocławek, Biała Podlaska, Suwałki, Augustów, Oława, Racibórz, Chodzież, Wągrowiec czy Jasło.

Przemysław Terlecki

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Miliony na sprzątanie lasów Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *