Z nieoficjalnych ustaleń RMF FM wynika, że wakacje kredytowe mogą nie zostać przedłużone na 2025. Z taką propozycją mieli według rozgłośni wyjść najważniejsi gospodarczy ministrowie w rządzie Donalda Tuska, którzy przedstawili swój pomysł premierowi.
Koniec wakacji kredytowych? Nieoficjalne doniesienia ws. planu rządu (Adobe Stock, Hubert)
RMF FM podkreśla, że na razie nie wiadomo, kiedy zapadnie ostateczna decyzja w tej sprawie. Jak tłumaczy, za nieprzedłużaniem wakacji kredytowych na przyszły rok ma przemawiać to, że niewykluczone jest, iż w przyszłym roku RPP obniży stopy procentowe. A jeśli tak się stanie, to kredyty będą tańsze i będą stanowić mniejsze obciążenie dla osób z kredytami.
Już w ostatni poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformował w odpowiedzi na pytania PAP, że w tej chwili w resorcie nie są prowadzone prace w zakresie przedłużenia tzw. wakacji kredytowych na 2025 rok.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Kiedy dogonimy Niemców. Tyle Polacy wydają na zakupy
Wakacje kredytowe zostały wprowadzone przez rząd Zjednoczonej Prawicy w 2022 roku. Później były przedłużane – również przez obecną ekipę Donalda Tuska. Ostatnia nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, została uchwalona przez Sejm 12 kwietnia.
Ostatnia szansa na wakacje kredytowe?
Zakłada ona przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok. Raty kredytu mieszkaniowego – jak przewidują zmienione przepisy – można było zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia i można będzie zawiesić dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.
Jak tłumaczył w poniedziałek resort finansów, rozwiązania z tej nowelizacji zliberalizowały także przepisy dotyczące skorzystania z pomocy, jaką oferuje Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
„Przepisy ustawy obniżają współczynnik RdD (Rata do Dochodu), zwiększają kwotę maksymalnego wsparcia oraz wydłużają okres zwrotu tego wsparcia, co przyczyni się do wykorzystania tego instrumentu wsparcia w większym stopniu przez osoby borykające się z problemem wysokich rat kredytów” – napisał resort.
„Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma docelowo wspierać kredytobiorców w trudnej sytuacji, a uchwalone przepisy ustawy mają ułatwić i udrożnić wsparcie, jakie Fundusz zapewnia gospodarstwom domowym. Co ważne, wsparcie adresowane jest również do kredytobiorców posiadających kredyty walutowe” – dodał.
Zobacz także:
Oto koszty wakacji kredytowych dla budżetu. Podali kwoty
Obecne zainteresowanie wakacjami kredytowymi jest niższe niż w poprzedniej edycji tego programu – poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.
– Obserwujemy niższe zainteresowanie wakacjami kredytowymi w porównaniu do poprzedniego programu, to oczywiste konsekwencje wprowadzenia przesłanek dotyczącego korzystania ze wsparcia – powiedział prezes BGK.
Kto może skorzystać z wakacji kredytowych
Przypomnijmy, że z wakacji kredytowych mogą korzystać teraz osoby, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące, albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku. Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje, gdy wartość udzielonego kredytu nie przekracza 1,2 mln zł.
– Po tej pierwszej, dość dużej fali wniosków, które były skierowane przez osoby nieuprawnione, zaobserwowaliśmy zmniejszenie się tej tendencji – dodał Białek.
Podał, że raty kredytów pozostają na stabilnym poziomie, więc klienci nie decydują się na skorzystanie z tego programu.
BIK podało w poniedziałek, że do końca lipca z wakacji kredytowych na nowych warunkach od 1 czerwca 2024 r. skorzystało 179 tys. osób w ramach 107 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 31,7 mld zł.
Zobacz także: