Komisja Europejska doceniła kolejny polski ser. Tym razem uznanie zyskał wędzony twaróg. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten produkt.
Komisja Europejska przyznała polskiemu wyrobowi oznaczenie Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (Traditional Speciality Guaranted). Otrzymują je produkty wytwarzane w sposób tradycyjny według przekazywanej z pokolenia na pokolenie receptury. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Unia Europejska docenia artykuły spożywcze znad Wisły. Wyróżnienie TSG otrzymała między innymi kiełbasa krakowska sucha staropolska, olej rydzowy, kabanosy staropolskie czy pierekaczewnik (to pieróg złożony z kilku warstw ciasta przekładanych ciastem).
Polski ser z oznaczeniem TSG
Tym razem Komisja Europejska doceniła twaróg wędzony, a dokładniej rzecz ujmując niedojrzewający ser twarogowy. Pod uwagę wzięto zarówno sposób jego wytwarzania (wędzenie na gorąco przy użyciu dymu powstałego podczas spalania drzew liściastych), jak i długą tradycję produkcji (ponad 40 lat). Za produktem przemawia również jego naturalny skład i wyjątkowy smak).
Sposób produkcji, wygląd, kolor i smak nadają twarogowi wędzonemu jego tradycyjny charakter. W procesie produkcyjnym szczególną rolę odgrywa palenie. Metoda ta nie jest powszechnie stosowana w przypadku serów kwaśnych produkowanych w Polsce, gdyż ich stosunkowo niska zawartość suchej masy utrudnia proces wędzenia. To właśnie dzięki wędzeniu i soleniu (solenie twarogów w Polsce nie jest powszechną praktyką) produkt nabiera specyficznego smaku i aromatu – czytamy we wniosku o rejestrację.
Komisja Europejska zaakceptowała go i 30 sierpnia 2023 roku wydała rozporządzenie wykonawcze dotyczące wpisu twarogu wędzonego do rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności. Akt wejdzie w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.