W ciepłe dni utrzymanie nawodnienia organizmu jest kluczowe, ale równie ważne jest unikanie napojów, które mogą prowadzić do odwodnienia. Dowiedz się, czego należy unikać dla zdrowia.
W wysokich temperaturach utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest niezwykle ważne dla każdego. Jest to szczególnie istotne, ponieważ upał powoduje zwiększoną utratę wody poprzez pocenie się. W konsekwencji może to prowadzić do odwodnienia. Dlatego zaleca się spożywanie około 2-2,5 litra wody dziennie, a w czasie upałów lub intensywnego wysiłku fizycznego nawet 3-4 litrów płynów.
Najmniej korzystne napoje w wysokich temperaturach
W wysokich temperaturach zdecydowanie zaleca się unikanie alkoholu , ponieważ może on prowadzić do odwodnienia. Ciało intensywniej się poci, co prowadzi do zwiększonej utraty wody. Dodatkowo, alkohol zmniejsza wydzielanie wazopresyny, hormonu odpowiedzialnego za zagęszczanie moczu, zmniejszając tym samym ilość zatrzymywanej wody w organizmie (co jest kluczowe w zapobieganiu odwodnieniu). Co więcej, wzrasta ryzyko udaru cieplnego, ponieważ alkohol zaburza regulację temperatury ciała. Należy pamiętać, że alkohol może zaburzać naszą zdolność oceny sytuacji, utrudniając rozpoznanie nieprawidłowości, takich jak odwodnienie. W upalne dni lepiej jest wybrać wodę lub napoje izotoniczne.
Unikaj tych napojów, gdy jest gorąco
Oprócz alkoholu należy unikać również innych napojów. Dotyczy to również kawy – choć dla wielu jest ona codziennością, najlepiej ograniczać jej spożycie w cieplejsze dni. Zawarta w niej kofeina ma działanie moczopędne (szczególnie u osób, które piją ją rzadko) i dodatkowo wypłukuje elektrolity. Efekt ten jest mniej wyraźny u osób regularnie pijących kawę, dlatego osoby, które nie są do niej przyzwyczajone, powinny zachować szczególną ostrożność.
Jeśli nie możesz zrezygnować z kawy, pamiętaj o wypijaniu szklanki wody do każdej jej filiżanki. To pomoże utrzymać odpowiednie nawodnienie. Teina w herbacie ma podobne działanie, dlatego w upały zaleca się unikanie mocnej czarnej lub czerwonej herbaty . Zielona herbata jest łagodniejsza (z niższą zawartością teiny), ale nadal należy ją spożywać z umiarem. Dlatego najlepiej wybierać napary ziołowe, które nie odwadniają.
Warto również unikać słodkich napojów gazowanych , ponieważ zazwyczaj zawierają one dużo cukru i często syrop glukozowo-fruktozowy. Składniki te mogą prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, co prowadzi do odwodnienia, szczególnie w upały. Chociaż takie napoje mogą dać chwilowe uczucie orzeźwienia, nie nawadniają skutecznie organizmu – wręcz przeciwnie, mogą przynieść odwrotny skutek. Eksperci ostrzegają również przed spożywaniem napojów energetycznych , które zawierają nie tylko kofeinę (substancję odwadniającą), ale także liczne dodatki chemiczne, takie jak konserwanty, barwniki i sztuczne aromaty, przez co są szkodliwe dla zdrowia, szczególnie przy regularnym stosowaniu.