Spotkanie prezydenta i marszałka Sejmu po słowach Hołowni o zamachu stanu

Prezydent oraz marszałek Sejmu planują spotkanie jeszcze przed zakończeniem kadencji Andrzeja Dudy. Kluczowym tematem rozmowy ma być kwestia „płynności przekazania władzy” oraz dyskusja na temat wszelkich wątpliwości dotyczących zgodności działań instytucji państwowych z Konstytucją RP.
Spotkanie prezydenta i marszałka Sejmu po słowach Hołowni o zamachu stanu - INFBusiness

Prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas uroczystych obchodów Święta Służby Ochrony Państwa, 5 czerwca 2025

Foto: PAP, Paweł Supernak

Agnieszka Kazimierczuk

Reklama

W piątek, 25 lipca, Szymon Hołownia w wywiadzie dla Polsat News oświadczył, że wielokrotnie zasugerowano mu opóźnienie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego na prezydenta RP, co określił mianem „zamachu stanu”.

Reklama Reklama

Kiedy zapytano go o szczegóły, Hołownia wyjaśnił, że chodziło o grupy niezadowolone z wyniku wyborów prezydenckich. Swoją wypowiedź rozszerzył następnego dnia na mediach społecznościowych, podkreślając, że określenie „zamach stanu” użył nie w kontekście prawnym, lecz jako politycznej diagnozy i jako ostrzeżenie przed destabilizacją państwa. W swoim oświadczeniu zapewnił, że od momentu zakończenia wyborów działał wyłącznie w zgodzie z prawem. Zaznaczył, że nawet publicznie pojawiające się sugestie o odmowie uznania wyników czy niezwołaniu Zgromadzenia Narodowego uznał za wezwania niezgodne z fundamentalnymi zasadami polskiego systemu demokratycznego. Podkreślił, że wybory prezydenckie są ważne, o ile nie ujawniono nieprawidłowości w ramach postępowań prokuratorskich, a głos narodu zasługuje na szacunek.

Prezydent Duda zlecił pilny kontakt z Hołownią

Prezydent Andrzej Duda odniósł się do sprawy. Szefowa Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Paprocka, powiedziała w niedzielę podczas audycji „Śniadanie Rymanowskiego”, że już w piątkowy wieczór otrzymała od prezydenta polecenie natychmiastowego kontaktu z Szymonem Hołownią w celu wyjaśnienia okoliczności jego wypowiedzi. Rozmowa miała miejsce tego samego dnia i – jak poinformowała Paprocka – skupiała się głównie na zapewnieniu ciągłości władzy oraz na zaplanowanych działaniach w kontekście przekazania urzędów głowy państwa.

Reklama Reklama Reklama

Paprocka zaznaczyła, że kluczowym poruszanym tematem była potrzeba utrzymania stabilności państwa, która opiera się na zgodnym z Konstytucją przekazywaniu urzędu prezydenta. Prezydent Andrzej Duda uznał za niezbędne niezwłoczne omówienie wszystkich kontrowersji z marszałkiem Sejmu. Szefowa KPRP podkreśliła, że Szymon Hołownia w rozmowie z nią zapewnił, że Zgromadzenie Narodowe zostanie zwołane 6 sierpnia zgodnie z ustawowym terminem, a nowo wybrany prezydent złoży ślubowanie. Potwierdził również, że określenie „zamach stanu” miało charakter jedynie „politycznej opinii”.

Spotkanie Duda–Hołownia przed zakończeniem kadencji prezydenta

Spotkanie Andrzeja Dudy i Szymona Hołowni zostało zaplanowane na czwartek, 24 lipca, z okazji wręczenia nominacji nowym ministrom w rządzie Donalda Tuska. Małgorzata Paprocka poinformowała, że spotkanie to ma się odbyć na początku sierpnia, jeszcze przed zakończeniem kadencji obecnego prezydenta. Kluczowym celem rozmowy ma być kwestia „płynności przekazania władzy” oraz dyskusja na temat wszelkich wątpliwości dotyczących zgodności działań instytucji państwowych z Konstytucją RP.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *