Każdy z nas zna smak polskich naleśników i większość uwielbia te placuszki. Dziś z okazji Dnia Naleśnika koniecznie spróbujcie holenderskich naleśników. Gwarantuję, że nie pożałujecie. Są pyszne i rozpływają się w ustach. Przepis dostałam od kuzyna.
Nazwa holenderskie naleśniki pochodzi od angielskich słów dutch baby pancakes, które w dosłownym tłumaczeniu znaczą tyle, co holenderskie naleśnikowe dziecko. Wbrew pozorom ten deser nie wywodzi się wcale z Królestwa Niderlandów. Najprawdopodobniej powstał w Stanach Zjednoczonych. Jedna kwestia nie ulega wątpliwości – nie sposób przejść obojętnie obok tych placuszków. Urzekają wyglądem i zapachem, a ich smak na długo zapisuje się w pamięci. Sprawdźcie sami.
Przepis: Holenderskie naleśniki
Te naleśniki świetnie sprawdzą się zarówno na deser, jak i na śniadanie. Są aromatyczne, puszyste i obłędnie pyszne.
KategoriaDeserRodzaj kuchniAmerykańskaCzas przygotowania10 min.Czas gotowania20 min.Liczba porcji1
Składniki
- 70 g mąki
- 2 jajka
- 250 ml mleka
- 15 cukru
- 10 g ekstraktu z wailii
- 40 g masła
- 30 ml soku z cytryny
Sposób przygotowania
- Przygotowanie naleśnikówMleko, jajka, cukier i ekstrakt z wanilii ubijcie na gładką masę. Dodajcie mąkę. Połączcie wszystkie składniki i przelejcie ciasto przez sito.
- Pieczenie naleśnikówWstawcie patelnię do zimnego piekarnika i rozgrzejcie go do 180 stopni (włączcie, funkcję termoobiegu). Gdy osiągnie wymaganą temperaturę poczekajcie jeszcze 10 minut i wyjmijcie patelnię z piekarnika (koniecznie użyjcie rękawic). Rozprowadźcie równomiernie masło na patelni i wylejcie na nią ciasto. Gorąca patelnię włóżcie z powrotem do piekarnika i pieczcie naleśniki przez około 20 minut.
Z czym podawać „holenderskie naleśniki”?
Holenderskie naleśniki można serwować z wieloma różnymi składnikami. Dobrze sprawdzają się m.in.: syrop klonowy, miód, jogurt, cukier puder, polewa czekoladowa lub owocowa oraz ulubione owoce (np. borówki, maliny, jagody, banany czy jabłka). Wszystko zależy tak naprawdę od waszej weny i preferencji smakowych. Jeśli jesteście na diecie i zależy wam na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, zrezygnujcie z tuczących sosów i dodatkowych porcji cukru. Postawcie na naturalne źródła słodyczy.
Przygotowanie „holenderskich naleśników” – wskazówki
Do przygotowania naleśników dutch baby wykorzystajcie naczynia, które równomiernie rozprowadzają ciepło (na przykład żeliwną patelnię). Pieczcie placuszki do momentu aż nabiorą złotobrązowego koloru. Jeśli nie macie piekarnika z termoobiegiem, nagrzejcie urządzenie do 200 stopni Celsjusza. Ciasto najpierw wyrośnie, a potem opadnie. To naturalne zjawisko i nie oznacza, że deser się nie udał. Warto robić go razem z całą rodziną. Wspólne gotowanie może sprawić wiele radości, zwłaszcza dzieciom.