Osoby, które zgłosiły się do Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), muszą odbyć szkolenie. Niektórzy pracodawcy otrzymują informacje o powołaniu zatrudnionych osób do czynnej służby wojskowej w ramach WOT – informują czytelnicy Bankier.pl. Przyszli żołnierze mają prawo do urlopu bezpłatnego oraz odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia.
Polacy coraz częściej zgłaszają się do Wojsk Obrony Terytorialnej. Po pozytywnym przejściu rekrutacji pierwszym etapem wcielenia do służby jest szkolenie podstawowe. Z relacji czytelników Bankier.pl wynika, że niektóre firmy otrzymały już pisma informujące o powołaniu zatrudnionych osób do czynnej służby wojskowej.
Urlop bezpłatny na szkolenie wojskowe
Pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej na okres szkolenia podstawowego przysługuje urlop bezpłatny. Pracodawca, w myśl przepisów ustawy o obronie ojczyzny, ma obowiązek udzielić takiego urlopu na wniosek pracownika – wyjaśnia kadrowa Agnieszka Nowak w rozmowie z Bankier.pl.
Jest to specjalny urlop, który umożliwia zachowanie wszystkich praw przez osobę zatrudnioną, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia – tłumaczy ekspertka. W praktyce oznacza to m.in. wliczenie okresu urlopu bezpłatnego w związku z pełnieniem wojskowej służby terytorialnej do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jednym z takich uprawnień jest urlop wypoczynkowy za dany rok.
Dwutygodniowa odprawa dla pracownika
„Pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości 2-tygodniowego wygrodzenia obliczonego według zasad dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy” – czytamy w przepisach ustawy o obronie ojczyzny.
Warto podkreślić, że niezależnie od długości szkolenia odprawa zawsze będzie wypłacana pracownikowi w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia.
Kadrowa przywołuje przykład pracownika, który otrzymał powołanie do czynnej służby wojskowej z tytułu konieczności odbycia szkolenia podstawowego przez okres 7 dni. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek wypłaty odprawy w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia.
Przeczytaj także
Wojsko szuka specjalistów i planuje powołać 200 tys. osób. Tyle można zarobić w służbie ojczyźnie
Odprawa dla pracownika wypłacana w ramach ustawy o obronie ojczyzny jest świadczeniem jednorazowym. W praktyce oznacza to, że przy ponownym powołaniu do pełnienia tej samej służby nie zostanie wypłacona.
Pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów
Pracodawcy zatrudniającemu pracownika będącego żołnierzem rezerwy albo będącego żołnierzem obrony terytorialnej pełniącym służbę wojskową rotacyjnie przysługuje świadczenie pieniężne za dni, w których pełnili oni służbę wojskową.
Zgodnie z przepisami świadczenie obejmuje wyłącznie rekompensatę kosztów, bez kwot wynagrodzenia poniesionych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nowego pracownika w celu zastępstwa żołnierza, a także wypłaty odprawy żołnierzowi Wojsk Obrony Terytorialnej.