Związek Powiatów Polski apeluje do Ministerstwa Zdrowia o zmianę sposobu finansowania kosztów świadczeń udzielanych w domach pomocy społecznej. Ich mieszkańcy płacą za nie podwójnie – w postaci składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz w formie opłat za pobyt w DPS-ie.
Narodowy Fundusz Zdrowia nie może finansować kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w domach pomocy społecznej – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia przesłanej do Związku Powiatów Polskich. O problemie jako pierwszy informował portalsamorzadowy.pl.
"Zmienił się profil mieszkańca domu pomocy społecznej"
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dom pomocy społecznej (DPS) umożliwia i organizuje mieszkańcom pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych przysługujących im na podstawie odrębnych przepisów. Jednak jak podkreśla Związek Powiatów Polskich (ZPP) "w praktyce przepis ten jest fikcją".
ZPP podkreśla, że na przestrzeni ostatnich 20 lat zmienił się profil mieszkańca domu pomocy społecznej. Obecnie w domach pomocy społecznej przebywają osoby z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi, fizycznymi, przewlekłymi chorobami somatycznymi oraz wynikającymi z zaawansowanego wieku (demencją, otępieniem starczym, z chorobą Alzheimera, chorobami: neurologicznymi, kardiologicznymi, narządu ruchu). W stosunku do tych osób istnieje konieczność zapewnienia stałej opieki pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej. Mieszkańcy DPS-ów to osoby wymagające specjalistycznej, całodobowej opieki zdrowotnej.
"Do DPS-ów nie są kierowane osoby w dobrym stanie zdrowia"
"Z uwagi na wysokie koszty pobytu w domach pomocy społecznej, które obciążają pensjonariusza, jego rodzinę oraz gminę od wielu lat do domów pomocy społecznej nie są kierowane osoby we względnie dobrym stanie zdrowia. Z tego względu model organizacji dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej usług zdrowotnych poprzez objęcie ich świadczeniami udzielanymi przez podstawową opiekę zdrowotną oraz podmioty udzielające świadczeń w zakresie opieki długoterminowej na podstawie umowy zawartej z NFZ, nie spełnia swojej roli w sposób adekwatny do potrzeb mieszkańców domów pomocy społecznej" – czytamy w stanowisku ZPP przesłanym do Ministerstwa Zdrowia.
Mieszkańcy DPS-ów płacą dwa razy za opiekę
Związek podkreśla, że domy pomocy społecznej są tańszą alternatywą dla zakładów opiekuńczoleczniczych. "Stworzenie produktu rozliczeniowego pozwalającego na sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w domach pomocy społecznej przez NFZ i wykorzystanie w tej sposób potencjału łóżkowego domów pomocy społecznej jest w perspektywie wieloletniej rozwiązaniem korzystniejszym dla budżetu państwa".
Przeczytaj także
Ile kosztuje miejsce w domu opieki społecznej?
Oznacza to, że mieszkańcy domów pomocy społecznej są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. "Niedostosowanie mechanizmów finansowania świadczeń opieki zdrowotnej do rzeczywistych potrzeb powoduje, że pensjonariusze domów pomocy społecznej poprzez ponoszenie opłat za pobyt w domu pomocy społecznej, pomimo posiadania statusu świadczeniobiorcy, są dwukrotnie obciążani kosztami świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności świadczeń w zakresie opieki pielęgniarskiej".
NFZ nie sfinansuje świadczeń w DPS-ach
W ramach obecnie funkcjonującego systemu prawnego nie jest możliwe wydzielenie nowego świadczenia gwarantowanego lub nowego produktu rozliczeniowego DPS pozwalającego na sfinansowanie świadczeń zdrowotnych udzielanych w domach pomocy społecznej przez NFZ, odpowiada Ministerstwo Zdrowia.
Jednocześnie ministerstwo dodaje, że został utworzony międzyresortowy Zespół do spraw systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi, który będzie pracował nad rekomendacjami nowych rozwiązań legislacyjnych.
DF