Mózgowe implanty umożliwią sterowanie różnymi urządzeniami za pomocą myśli.
Paweł Rożyński
Chińskie ministerstwo przemysłu i technologii Informacyjnych (MIIT) przedstawiło swoje ambitne plany rozwoju takich produktów do 2025 r., kiedy to kraj ten ma być w stanie nawiązać walkę z Elonem Muskiem, by dwa lata później ją wygrać.
MIIT opublikowało kompleksowy dokument strategiczny w tej sprawie. Chodzi o osiągnięcie przełomu w różnych technologiach, w tym w zakresie fuzji mózgu i komputera oraz chipów mózgopodobnych i modeli neuronowych do przetwarzania mózgu. Celem jest stworzenie przyjaznych dla użytkownika i bezpiecznych produktów interfejsu mózg-komputer z zastosowaniami obejmującymi rehabilitację medyczną, jazdę bez kierowcy i rzeczywistość wirtualną. Umożliwiłoby to sterowanie różnymi urządzeniami za pomocą myśli.
Chipy w mózgu to nadzieja dla chorych
To strategiczne posunięcie następuje po tym, jak Neuralink, na którego czele stoi potentat technologiczny Elon Musk, odnotowuje znaczny postęp. Musk ogłosił niedawno w X, że Neuralink z powodzeniem wszczepił swoje pierwsze urządzenie mózgowe pacjentowi po otrzymaniu w maju 2023 r. zgody FDA na badania na ludziach.
W Chinach w 2019 r. Uniwersytet w Tianjin i państwowa China Electronics Corporation zaprezentowały chip „Brain Talker” przeznaczony do zasilania interfejsów mózg-komputer. Również naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie opracowali interfejs mózg-komputer SpiralE.
neuralinkZ kolei badacze z Xuanwu Hospital Capital University MedicalChin w maju 2023 r. poinformowali o umieszczeniu elektroencefalografu (EEG) na ścianie naczyń mózgowych, co gwarantuje lepszą jakość „odczytywania” sygnałów mózgowych. Małpa z takim wszczepem była w stanie sterować za pomocą myśli ramieniem robota.
Ambicje technologiczne Chin wykraczają poza sferę interfejsów mózg-komputer. W ramach walki o supremację technologiczną Chiny dążą do „przyspieszenia przełomowych rozwiązań w dziedzinie chipów GPU oraz zintensyfikowania wysiłków badawczo-rozwojowych w dziedzinie obliczeń kwantowych, mając aspiracje stać się światowym liderem w tych dziedzinach do 2027 r.”. W listopadzie MIIT nakreśliło plany masowej produkcji robotów humanoidalnych do 2025 r.