Sondaż ws. paktu migracyjnego UE: Ponad połowa Polaków czuję obawę

„Czy Pani/Pana zdaniem Polsce grozi zwiększony napływ imigrantów w związku z przyjęciem przez Unię Europejską paktu migracyjnego?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej”.
Sondaż ws. paktu migracyjnego UE: Ponad połowa Polaków czuję obawę - INFBusiness

Cieszyn, południowa granica Polski

Foto: Andrzej Grygiel, PAP

W maju Rada Unii Europejskiej — przy sprzeciwie Polski, Węgier i Słowacji — przyjęła tzw. pakt migracyjny, który reformuje unijną politykę migracyjną. Pakt reguluje sposób postępowania z osobami, które próbują wjechać na terytorium UE nielegalnie — przewiduje m.in. uproszczoną procedurę rozpatrywania wniosków o azyl osób pochodzących z krajów, które nie są uważane za niebezpieczne. Głównym celem paktu jest zmniejszenie presji na południową granicę Unii Europejskiej, na której w latach 2015-2016 wybuchł kryzys migracyjny.

Dlaczego pakt migracyjny budzi kontrowersje w Polsce?

W Polsce najwięcej kontrowersji budzi wprowadzony przez pakt migracyjny tzw. mechanizm solidarności. Przewiduje on, że wszystkie państwa członkowskie będą wspierać kraje znajdujące się na zewnętrznej granicy UE, które są poddawane presji migracyjnej. Solidarność może przyjąć formę relokacji uchodźców, którzy przybyli do tych krajów albo — alternatywnie — pomoc finansową udzielaną tym państwom w przypadku, gdy dany kraj UE nie chce przyjąć uchodźców lub alternatywne środki solidarnościowe, np. wysłanie własnych funkcjonariuszy do udzielenia pomocy straży granicznej poddawanego presji migracyjnej kraju.

PiS alarmował, że po przyjęciu paktu migracyjnego Polska będzie zmuszona do przyjmowania imigrantów lub płacenia za imigrantów, których nie będzie chciała przyjąć. Premier Donald Tusk po przyjęciu paktu zapewniał jednak, że „Polska nie przyjmie żadnych migrantów z tytułu paktu migracyjnego UE”, ponieważ „Polska przyjęła setki tysięcy migrantów w związku z wojną rosyjsko-ukraińską, a także migrantów z Białorusi”. Akty prawne składające się na pakt migracyjny przewidują bowiem wyłączenie ze stosowania zapisów dotyczących solidarności w przypadku państw, które same są poddawane dużej presji migracyjnej. 

W ostatnich dniach politycy z obozu PiS zaczęli publikować w internecie zdjęcia osób o ciemnym kolorze skóry, które miały być wykonane w Polsce i świadczyć o tym, że nasz kraj zalewany jest przez falę imigrantów. PiS wyemitował też spot z sugestią, że rząd wywołał kryzys migracyjny w Polsce, który krytycy uznali za rasistowski.

Oburzenie wywołała też sytuacja, w której niemiecki radiowóz przywiózł do Osinowa Dolnego rodzinę imigrantów z Afganistanu i zostawił ich po polskiej stronie granicy. Imigranci ci mieli dostać się do Niemiec przez terytorium Polski (w której poprosili o azyl), ale sposób odesłania ich do Polski — co podkreślały polskie władze — był niezgodny z procedurami. Donald Tusk rozmawiał o sprawie z Olafem Scholzem a niemiecka policja przeprosiła za incydent. Jednak dziennik „Sueddeutsche Zeitung” opisał, już po sytuacji, która miała miejsce w Osinowie Dolnym, incydent w czasie którego niemiecka policja miała nakazać grupie kilkunastu imigrantów „szybkie przejście” na polską stronę granicy. 

Najedź myszką (stuknij w ekran) na diagram, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową.

rp.pl/Weronika Porębska

Sondaż: 69 proc. osób w wieku 18-24 lat uważa, że Polsce po przyjęciu paktu migracyjnego grozi zwiększony napływ imigrantów

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy — ich zdaniem – Polsce grozi zwiększony napływ imigrantów w związku z przyjęciem przez Unię Europejską paktu migracyjnego.

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 58,6 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 20,5 proc. respondentów.

14,4 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Z kolei 6,5 proc. badanych nie słyszało o pakcie migracyjnym.

– Siedem osób na dziesięć (69%) w wieku do 24 lat ocenia, że Polsce grozi zwiększony napływ imigrantów w związku z przyjęciem przez UE paktu migracyjnego. Tego samego zdania jest sześciu badanych na dziesięciu (61%) z wykształceniem zawodowym oraz taki sam odsetek respondentów z dochodem między 5001 a 7000 zł netto. Najczęściej na zagrożenie związane z napływem imigrantów wskazują mieszkańcy wsi (62%) – komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 18-19 czerwca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *